BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dane w Kalkulatorze
Autor Wiadomość
recall 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 09 Kwi 2022
Posty: 2
Wysłany: 2024-02-09, 11:45   

zrobiłem ten sam przepis w wersjach b i c i coś mi się nie zgadza
w wersji b mam dodać wody 2104g a w wersji c tylko 1229 g
pytanie czemu jest taka różnica
 
 
Katzetante 

Dołączyła: 14 Lis 2022
Posty: 15
Wysłany: 2024-07-12, 12:19   omega z Holisty.

Dzień dobry. Jak to przeliczyć skoro liczydło chcę epa w procentach a ja mam na butelce epa+DHA 299mg/g?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1100
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-07-12, 15:19   

Katzetante, w komórce B4 jest możliwość podania mg w kapsułce, więc możesz podać 299 mg i zamiast ilość kapsulek będziesz mieć ilość gram w komórce B14
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4844
Wysłany: 2024-12-16, 00:22   

W odniesieniu do dyskusji, która toczyła się w tym wątku w 2018 roku, dotyczącej braku danych m.in. dla witaminy D w Kalkulatorze (który to problem do dziś niestety istnieje) chciałabym wykonać jakiś krok w kierunku, mam nadzieję, polepszenia sytuacji i zaproponować rozwiązanie, z pewnością nie idealne, ale jednak moim zdaniem bezpieczniejsze od dotychczasowego. Sprawa nie jest tak całkiem prosta, jakby mogła się wydawać z co najmniej dwóch powodów.

Pierwszy z nich to konieczność podjęcia dezycji o wprowadzeniu do Kalkulatora konkretnych liczb, których źródeł nie ma w żadnej bazie danych (czyli wymyślenie ich), a które to liczby będą dotyczyły dawek substancji, której możliwość przedawkowania jest krytyczna w kociej diecie. Witamina D, jak żadna inna substancja odżywcza, ma tak niewielki margines bezpieczeństwa, że należy obchodzić się z nią wyjątkowo ostrożnie. Tym, którzy dotąd nie czytali, polecam lekturę tego mojego posta z innego wątku, by zrozumieć wagę problemu. Dawkowanie witaminy D jest tak bardzo problematyczne, gdyż w rzeczywistości jest ona hormonem i organizm reguluje ją i traktuje jak hormon (działa poprzez przyłączanie się do receptorów hormonalnych, m.in. w jądrze komórkowym), a nie jak wszystkie inne witaminy i minerały, które same w sobie są cząsteczkami "nieaktywnymi" i mogą służyć jedynie jako budulec lub kofaktor w reakcjach chemicznych.

Drugi problem jest bardziej złożony i polega na tym, że w bazach danych, gdzie zamieszczone są informacje o zawartości witaminy D (znaczy w tych niewielu mejscach, gdzie dla niektórych produktów mięsnych coś jest podane), te liczby, które widzimy nie są całą witaminą D tam zawartą. Witaminą D określa się cholekalcyferol (D3) oraz ergokalcyferol (D2) i te dwa związki chemiczne są badane oraz wykazywane w bazach danych jako witamina D (niestety nie zawsze badana jest D2, więc tu mamy pierwszą lukę) . W związku ze swą naturą pre-hormonu, obydwie postacie są szybko przekształcane przez wątrobę w związek o charakterze magazynowym dla hormonu (kalcydiol czyli 25-OH-D), a następnie, według potrzeb, przez nerki w aktywny hormon (kalcytriol czyli 1,25-OH2-D). Witamina D (cholekalcyferol i ergokalcyferol), która jest zjadana w produktach spożywczych (i badana oraz wykazywana w bazach danych), nie jest z zasady magazynowana w organizmie, bo do tego służy 25-OH-D (ten sam metabolit jest standardowo badany we krwi gdy idziecie sprawdzić sobie poziom witaminy D). Dopiero gdy dane zwierzę spożywa (bądź wytwarza) ilości witaminy D przewyższające możliwości jej metabolizowania (przedawkowanie), to większe jej ilości gromadzą się w tkankach i czekają na przerobienie do postaci 25-OH-D. W normalnej sytuacji w mięsie, tłuszczu i organach znajduje się więcej 25-OH-D niż cholekaclcyferolu czy ergokalcyferolu. Tymczasem, ustalając dietę dla kotów, my bierzemy pod uwagę tylko te 2 ostatnie substancje (w najlepszym razie, o ile baza zawiera D3 oraz D2, a nie tylko D3). Co więcej, 25-OH-D wykazuje około 5 razy większą biologiczną aktywność niż D3 i D2 (znaczy jest lepiej i szybciej wchłaniana oraz podnosi poziom witaminy D we krwi od 3 do 7 razy bardziej), co powoduje, że jej ilość należy przemnożyć przez 5 i dodać do wykazywanej w bazach witaminy D aby otrzymać rzeczywistą zawartość w przeliczeniu na jej aktywność hormonalną.
Aby wszystko jeszcze bardziej skomplikować dodam, że zawartość tych różnych metabolitów witaminy D jest zmienna w zależności od pory roku i szerokości geograficznej (dla zwierząt wolnowybiegowych z dostępem do promieniowania UVB) oraz stopnia suplementacji pasz.

To, co napisałam to oczywiście uproszczenie i skrót informacji, w dodatku nie całkiem kompletny (pominęłam np. fakt, że metabolitów witaminy D jest o wiele więcej i mają one różną aktywność hormonalną w różnych obszarach oraz kwestię obecnie dokonywanej suplementacji zwierząt hodowlanych nie tylko witaminą D, ale również jej aktywniejszym metabolitem 25(OH)D).

Do poczytania trochę nauki:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24623845/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12743460/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33553993/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32704612/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29173203/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23601387/

Tutaj są tabelki oraz dane z zawartością witaminy D oraz 25(OH)D w niektórych mięsach i produktach zwierzęcych; w pierwszym linku dane są także zsumowane i przeliczone na całkowitą aktywność witaminy D:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3985821/#tbl1
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9065703/
https://www.sciencedirect...8015?via%3Dihub
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23601387/

Jak widać, różnica w zawartości "zwykłej" witaminy D i przeliczonej po dodaniu 25(OH)D jest duża i ma znaczenie w diecie.

Kolejna sprawa to tzw. normy spożycia witamin dla kotów. Były one ustalane na podstawie doświadczeń na kotach jedzących laboratoryjnie skonstruowane diety o ściśle określonej zawartości cholekalcyferolu. To nie były diety mięsne o niewiadomo jakim poziomie różnych metabolitów witaminy D, tylko sztuczne pasze. I teraz mamy w normach dopuszczalny poziom witaminy D, a karmimy koty mięsem i suplementami z powiedzmy określoną zawatością witaminy D oraz dodatkowo nieznaną (choć wiadomo, że znaczącą) ilością jej aktywnych metabolitów (tu uwaga dotycząca suplementów: 25(OH)D będzie znajdować się także w produktach typu oleje rybne, obok "zwykłej" witaminy D3).

Co z tym wszystkim zrobić?
Ponieważ możliwość przedawkowania witaminy D w diecie mięsnej u kotów jest realna, a jej skutki wcale nie teoretyczne, mam propozycję, by dodać do Kalkulatora dane wynikające z podanych przeze mnie linków (znaczy łączną aktywność witaminy D) tam, gdzie dotyczą one tych samych produktów, natomiast dla pozostałych produktów wyekstrapolować liczby na podstawie jakiejś średniej z dostępnych tabelek. Matematycznie tego jeszcze nie sprawdzałam, jak by to miało dokładnie wyglądać, ale na pewno da się to jakoś ogarnąć. Chodzi o to, by w Kalkulatorze pola z zawartością witaminy D odzwierciedlały choćby rząd wielkości rzeczywistego jej poziomu, bo okazuje się, że mięsa są znaczącym jej źródłem.

Jeśli ktoś ma inny, lepszy pomysł, to proszę o jego zgłoszenie. Podyskutujcie tu o tym zanim wprowadzimy te dane do Kalkulatora, może coś jeszcze dodatkowego, konstruktywnego wyniknie. Jeśli ktoś by znalazł dodatkowe źródła dla zawartości różnych metabolitów witaminy D w mięsach, to proszę o wrzucenie ich tutaj.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Rafał-Kociarz 


Barfuje od: 2020
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 124
Wysłany: 2024-12-16, 16:00   

Dagness, wielkie podziękowania za włożony wysiłek. :kwiatek: Jak sądzę wszyscy czekamy na tę aktualizację. Z mojej strony jeszcze taka sugestia, żeby w miarę możliwości rozszerzyć sekcję mięs z kością. W tej chwili jest tam tylko parę wariantów kurczaka a w Biedronce są do kupienia wspaniałe, całe kaczki, często w bardzo atrakcyjnych promocjach. My z żoną te kaczki tniemy po długości na pół, żeby się zmieściły i wrzucamy w maszynkę. Po zmieszaniu z wodą i suplementami otrzymujemy bardzo smakowity sosik. Dlatego zależy nam szczególnie na rozszerzeniu sekcji o całą kaczkę bez podrobów.
_________________
Kot wychodzący jest cennym elementem naszego środowiska.
Poza tym uważam, że tzw. ekologów nie powinno być.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 339
Wysłany: 2024-12-17, 20:19   

Dziękuję tak samo jak Rafał :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne