BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a schorzenia endokrynologiczne
Autor Wiadomość
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-09-16, 22:02   BARF a schorzenia endokrynologiczne

...
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2011-11-03, 13:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-11-21, 17:40   

A jeżeli by się okazało że to tarczyca, bo być może właśnie się tak okazało :) to co wtedy z tą dietą Barfową ?? na coś w szczególności zwrócić uwagę ??
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-21, 20:57   

jeśli to niedoczynność tarczycy, to będzie trzeba na czczo podawać euthyrox lub letrox w dawce zaleconej przez weta i tyle.
jeśli to nadczynność - to wet też coś zaleci.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-11-21, 23:15   

To raczej nadczynność bo zbadałem mu krew w poniedziałek, a dzisiaj pani z lecznicy zadzwoniła i powiedziała że wyszła nadczynność przy okazji zbadałem mu też mocz tak dokładniej i wyszło że ma jakąś infekcje dróg moczowych więc jutro jadę po antybiotyk i dokładnie się dowiem co i jak.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-11-22, 01:14   

doopaa napisał/a:
To raczej nadczynność bo zbadałem mu krew w poniedziałek

Mam nadzieję, że ktoś bardziej obeznany w temacie schorzeń endokrynologicznych u kotów jeszcze się tu wypowie i ewentualnie mnie skoryguje. Ja podzielę się swoimi przemyśleniami i wnioskami (nie wiem czy słusznymi) na podstawie tego co kiedyś poczytałam (bo doświadczeń nie mam żadnych).
Na wszelki wypadek załączam link do wątku, gdzie wcześniej dyskutowane były wyniki i problemy zdrowotne kota oraz próby diagnozowania ich.
http://www.barfnyswiat.or...?t=381&start=45

Nadczynność tarczycy pewnie trzeba będzie leczyć, bo nieleczona może prowadzić do m.in nadciśnienia, a to z kolei może prowadzić do problemów z serduchem i nerkami.
Tutaj http://www.kotycukrzycowe...arczycy,35.html (nie zrażaj się, że link jest do forum cukrzycowego, bardzo dobrego zresztą pod względem zamieszczonej tam wiedzy i porad) masz, w razie czego, trochę ciekawych informacji do poczytania (akurat o leczeniu).

W diecie pewnie będziesz musiał bardziej uważać na to, aby nie przedawkowywać jodu, a nawet jego ilość ograniczyć w stosunku do tej, jaka jest zalecana dla zdrowych kotów (nie wiem jednak jak bardzo), czyli nie przesadzać przypadkiem w barfie z ilością alg.
W związku z ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, chyba powinno się ograniczyć sód (pewnie do takich proporcji jak u nerkowców, aby stosunek potasu do sodu był K:Na =ok.2,1:1) oraz kontrolować (ograniczać) fosfor (ze względu na oszczędzanie nerek).
Z kolei, ze wzgledu na potencjalne kłopoty sercowe przy nadciśnieniu, dobrze jest chyba zwiększyć ciut dawkę tauryny, suplementować l-karnitynę.
No i koniecznie pamiętać o kwasach omega- 3 (o dobrym oleju z łososia) w ciut większej dawce.
W każdym razie tzw. "cudowne karmy" weterynaryjne dla kotów z nadczynnością tarczycy na pewno zawierają obniżoną zawartość jodu, sodu i fosforu, a zwiększoną tauryny, l-karnityny i kwasów omega-3.
Przede wszystkim jednak, ponieważ kot z nadczynnością tarczycy traci na wadze i dochodzi u niego do znacznej utraty masy mięśniowej, trzeba zadbać o dużo wartościowego i łatwo przyswajalnego białka w diecie oraz kaloryczność posiłków (tylko nie dzięki zawartości dużej ilości węglowodanów,zwłaszcza, że koty z nadczynnością tarczycy są też podatne na rozwój cukrzycy, a wartościowego tłuszczu, więc kontynuacja barfa będzie najlepszym pomysłem).
Reasumując moje przemyślenia na temat potencjalnej barfnej diety dla twojego kilkunastoletniego kota, jeśli miałby on nadczynność tarczycy, to wydaje mi się, że powinna w dużej mierze uwzględniać zalecenia dla nerkowców we wczesnej fazie PNN (obniżony fosfor, sód, zwiększona podaż kwasów omega-3), sercowców (obniżony sód, dodatkowa podaż tauryny, l-karnityny, kwasów omega-3), cukrzyków (uboga w węglowodany), kotów geriatrycznych (kaloryczna i bogata w białko, przy jednoczesnym oszczędzaniu wspomnianych organów, dodatkowa podaż kwasów omega-3) + dodatkowo powinna zawierać obniżony poziom jodu (przynajmniej przez jakiś czas, jak mi się wydaje).

Warto pogadać z wetem (a może ktoś z doświadczeniem na forum się wypowie) czy dieta o skorygowanych parametrach miałaby być koniecznym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego czy może być alternatywą dla niego? (czy zależy to od stopnia zaawansowania schorzenia, etapu leczenia?)

Na temat zaleceń odnośnie diety dla kota z nadczynnością tarczycy, załączam jeszcze link do strony angielskiej dr'a Petersona (który m.in. zaleca wartościową dietę białkową z ograniczeniem węglowodanów) http://endocrinevet.blogs...yroid-cats.html

doopaa napisał/a:
przy okazji zbadałem mu też mocz tak dokładniej i wyszło że ma jakąś infekcje dróg moczowych

Tak dokładniej, to znaczy, że był zrobiony również posiew, na podstawie którego stwierdzono infekcję?.
Cytat:
więc jutro jadę po antybiotyk i dokładnie się dowiem co i jak.

a antybiotyk będzie dobrany na podstawie antybiogramu?
Przypilnuj tego.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-11-22, 10:03   

Cytat:
A jeżeli by się okazało że to tarczyca, bo być może właśnie się tak okazało :) to co wtedy z tą dietą Barfową ??
doopaa napisał/a:
raczej nadczynność bo zbadałem mu krew


W takiej sytuacji dieta BARF jest najlepszym z możliwych rozwiązań ponieważ koty cierpiące na Hypertyroidyzm potrzebują wysokokalorycznych posiłków zawierających pełnowartościowe aminokwasy i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zwiększonej podaży wapnia, witamin z grupy B, witaminy A oraz kilku innych witamin i minerałów, których metabolizm mają mocno ograniczony, a których nie zabraknie w świeżym surowym mięsie oraz podrobach i żółtkach jaj. Zwiększając ilość wapnia w diecie obniżamy równocześnie poziom fosforu. Tak jak Margot napisała, konstruując przepisy dla kota z nadczynnością tarczycy kierujemy się tymi samymi zasadami, które dotyczą nerkowców i kotów ze schorzeniami serca. Sód ograniczamy jeśli faktycznie parametry nerkowe są niepokojące i kot cierpi na nadciśnienie. Dieta BARF klasyczna dla zdrowego kota jest z założenia dietą niskosodową i nie ma potrzeby istotnego ograniczania w diecie sodu jeśli parametry nerkowe są zadowalające a co najmniej trzy ostatnie pomiary ciśnienia okazały się być w normie.
Pamiętaj o taurynie w diecie swojego kota, ta zrobi także dobrze wątrobie i wzmocni serce, podawaj olej z łososia. Monitoruj stan wątroby swojego pupila, badaj regularnie jonogram i poziom hormonów tarczycowych oraz enzymów wątrobowych. Badaj także mocz i parametry nerkowe z krwi, gdyż często z chorą tarczycą idą w parze schorzenia nerek i serca oraz nadciśnienie tętnicze, co już podkreślała Margot. Więc jeśli masz taką możliwość kontroluj ciśnienie u swojego kota.
W diecie kota z chorą tarczycą należy unikać błonnika (możesz zatem zupełnie zrezygnować z warzyw w mieszankach). W przypadku gotowych karm wybieraj te o niskiej zawartości węglowodanów w s.m. oraz te, które nie zawierają zbóż. W kwestii jodu w diecie - należy na niego uważać i ograniczać (algi można podawać zwietrzałe). Jod odgrywa istotną rolę w produkcji hormonów tarczycy i jeśli ich poziom jest bardzo wysoki, można zrezygnować z jodu w ogóle.
I oczywiście nie należy zapominać o farmakoterapii. Wet powinien dobrać właściwe leczenie. To jest podstawa. Bez właściwego leczenia żadna dieta nie da pozytywnych skutków.
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-11-22, 14:22   

Odnośnie pytania Margot na temat moczu, tak dokładniej to znaczy laboratoryjnie(chyba) z antybiogramem. Wyszło że ma jakieś E.coli + Enterococcus i że brak wzrostu drożdżaków tak mam napisane.

A co do tarczycy to powiedziała że na razie trzeba się zająć ta infekcją żeby za bardzo kota nie nadwyrężać tymi antybiotykami i lekami na tarczyce, którymi będzie leczona. Co do moczu to zaleciła jeszcze żeby mu podać coś na zakwaszenie czy jakoś tak, coś w stylu Uroval Manosa ewentualnie Furoxin. I to w zasadzie wszystko co wiem na dzień dzisiejszy.
Odnośnie tarczycy to jeszcze dodam że dostałem taką karteczkę gdzie jest napisane
Biochemia krwi
Parametr
Uwagi Ft4 > 7,7 ng/dl
to tak dla zainteresowanych

[ Dodano: 2013-11-26, 13:37 ]
Mam pytanie mogę zamieścić tutaj kilka przepisów do oceny ?. To są moje pierwsze przepisy barfowe i chciałbym wiedzieć czy są dobre czy nie dla tego kotka chorego tym bardziej że tak jak mówię są to moje pierwsze przepisy przy udziale kalkulatora, które nigdzie i nigdy nie były weryfikowane więc nawet nie wiem czy ja w ogóle dobrze obsługuję ten kalkulator dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.

[ Dodano: 2013-11-26, 23:48 ]
Mieszanka na 31 dni dla 3 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 114 g mieszanki (25 g mięsa na kg wagi kota)

450,0 g Królik domowy tłuste mięso
500,0 g Wołowina mostek tłusty
700,0 g Wołowina mielona
450,0 g Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości
200,0 g Kurczak serce
3,0 szt Żółtko jajka
73,0 g Wątroba kurczaka
99,0 g Pstrąg
1,0 g Mączka z wodorostów morskich
4,0 g Drożdże piwne
30,0 g Fortain
2,5 tab Tokovit E 100 kapsułka
14,5 g Skorupki jaj
5,0 g Sól morska jodowana
4,9 g Tauryna
0,0 g Warzywa
930,0 g Woda

Ja wiem że mieszanka pewnie jest dalece od ideału ale chodzi mi głównie o opinie, rady i sugestie bo to moja pierwsza mieszanka i nawet nie wiem czy dobrze obsługuję ten kalkulator. Oczywiście mieszanka jest dla kota tarczycowego.

[ Dodano: 2013-11-29, 18:49 ]
Forum umarło ???

[ Dodano: 2013-11-29, 18:49 ]
Halo jest tu ktoś ??

[ Dodano: 2013-12-01, 16:12 ]
Fosfor 14,28 mg/dl (3-6)
Kreatynina 1,33 mg/dl (1- 1,8)
Potas 3,5 mmol/l (4,091-5,625)
Sód 155 mmol/l (143,55-156,6)
Wapń 9,25 mg/dl (8-11,1)
Zelazo 67 ng/dl (68-215)
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-01, 16:29   

Witam sory że w tym dziale ale mam prośbę mógłby mi ktoś ułożyć przepis albo ewentualnie doradzić ale tak bardzo szczegółowo jak powinien wyglądać przepis dla kotka nadczynnością tarczycy i z fatalnym jonogramem oparty na takich składnikach jak kurczak(i jego podroby), indyk i wołowina bo w zasadzie takie mam najłatwiej dostępne. Mam kalkulator barfowy i próbuję co prawda sam coś komponować ale choć bym nie wiem jak układał tam te wszystkie składniki to zawsze mi wychodzi coś nie tak, jak nie białko to tłuszcz, jak nie tłuszcz to fosfor i już się zaczynam poddawać, tak więc prosił bym bardzo o pomoc. Ten problem mojego kotka jest opisany w dziale "BARF a schorzenia endokrynologiczne"(zapraszam do odwiedzin :-D ) ale niestety od prawie tygodnia nikt się tym tematem nie interesuje, a ja potrzebuje pilnie tej pomocy. Jest tam co prawda jakiś jeden przepis mojego autorstwa ale raczej nie ma co go brać pod uwagę.
Suplementy jakie posiadam to: mączka ze skorupek, algi, drożdże(wszystko lunderland), hemoglobina forumowa, tauryna, tokovitE, pstrąg i łosoś, sól morska jodowana, olej z łososia grizzly(ale ten muszę podawać oddzielnie)



Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-01, 17:42   

doopaa :kwiatek:
W jonogramie wyszedł za wysoki fosfor !! nie dostałeś od weta żadnego wyłapywacza fosforu (czy jakoś tak to się nazywa)?? Spróbuję Ci ułożyć mieszankę z obniżoną zawartością fosforu i sodu, bo wapń jest dobry i potas też. Wolałabym nie dawać jodowanej soli do mieszanki przy schorzeniu tarczycy, więc jak masz co innego to lepiej. Z zastosowaniem przepisu zaczekaj aż wypowie sie Margot. To idę tworzyć... :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-01, 18:57   

doopaa :kwiatek:
Wymyśliłam coś takiego:
Kod:
Mieszanka na 31 dni dla 3 kg kota                           
Orientacyjna dzienna porcja: 117 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)                           
                       
500,0g    Wołowina mielona       
850,0g    Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości       
750,0g    Wołowina mostek tłusty       
200,0g    Kurczak serce       
   1 szt    Żółtko jajka       
 74,0g    Wątroba kurczaka       
115,0g    Łosoś       
   1,0g    Mączka z alg morskich Lunderland       
   6,0g    Drożdże piwne       
 40,0g    Krew wołowa suszona (w proszku)       
   3 tab    Tokovit E 100 (kapsułka)           
 13,0g    Mączka ze skorupek Lunderland       
   5,0g    Sól himalajska       
   6,0g    Tauryna       
1 000g    Woda       

Z wyliczeń mi wychodzi mieszanka tłusta.
Białko
Pozycja suma: 504/31/3= 5,4g na kg.m.c. kota
Fosfor
Pozycja suma: 4537/31/3= 48,8mg na kg.m.c. kota
Białko nam wyszło trochę wyższe ale za to fosfor poniżej normy :mrgreen:
Alg jest tylko połowa, soli też, drożdży dałam trochę wiecej, proporcje wapnia do fosforu w normie, chociaż nie wiem czy nie powinno wapnia być trochę więcej. Hemoglobiny też dałam trochę więcej, bo w jonogramie była poniżej normy.
Poczekajmy jeszcze na opinie Margot.
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-01, 19:07   

Dostałem na ten fosfor Ipakitine ale na forum wyczytałem że lepszy jest ponoć alusal więc nie wiem czy go jutro nie nabyć i też bym chciał żeby wypowiedziały się specjalistki :-D .
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-01, 19:12   

W razie czego mamy w miarę bezpieczny przepis :mrgreen:
Bo tak liczę, że jak kotek będzie na lekach na nadczynność to apetyt się zmniejszy, tłustej mieszanki zje mniej to i białka mniej i fosforu mniej dostanie. I powoli ogarniemy sytuację. :kwiatek:
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-01, 19:32   

Mam nadzieję bo kotek to juz jest tak wymęczony tymi chorobami że nie wiem czy dotrzyma do tego leczenia, a zanim leki zaczną (o ile zaczną) działać to też pewnie musi trochę czasu upłynąć, do tego ten strasznie wysoki fosfor zaraz mu pewnie(odpukać) nerki wykończy i będzie :-(
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-01, 20:08   

A czy kotek dostaje już coś na tę nadczynność?? bo ten wynik fT4 > 7,7 z tego co wyczytałam na necie to mi wygląda na wysoką nadczynność.....Na necie piszą jeszcze o innych badaniach, które trzeba zrobić, żeby nadczynność stwierdzić jednoznacznie.
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-01, 20:59   

No jeszcze nic nie dostaje bo leczyłem niedawno antybiotykiem jakąś infekcje dróg moczowych. Jutro jadę do tego weta odnośnie tej tarczycy i będę wiedział może więcej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne