jednak chciałabym wiedzieć czy ktoś z Was drogie koleżanki lub koledzy dysponuje naprawdę fachowym opracowaniem na temat zapotrzebowania dziennego dla kota na poszczególne składniki odżywcze.
Gdzie mogę takie informacje uzyskać? Pomóżcie.
Szukałam tutaj, ale nie znalazłam całościowego zestawienia tego typu.
Szukałam także informacji na temat tego jak poszczególne składniki suplementować, bo np. wyczytałam przykładowo, że soli dawać powinno się 2-5 g na 1 kg mięsa, albo tauryny min 2 g na 1 kg surowego mięsa, a znowu wit. e 2 mg na kg masy ciała kota.
czy są jakieś zestawienia całościowe odnośnie tego?
coś mi się obiło tutaj, że nie, bo trzeba to obliczać biorąc pod uwagę mięsa jakimi karmimy i w tym pomaga nam kalkulator. tak?
nie wiem czy jasno to opisałam :)
Ale zależałoby mi na uzyskaniu odpowiedzi.
Jeżeli znajdzie ktoś chwilę, będę bardzo wdzięczna.
Wczoraj akurat o tym nieco pisałam (link w banerku) - jest tam odniesienie do tego materiału - po angielsku, ale translator google daje radę zachować sens (jeśli akurat ang. nie znasz).
W skrócie: dr Mark Peterson powołując się na źródła podane w bibliografii jego opracowania /link powyżej/ podaje, że koty domowe mało aktywne potrzebują około 40-45 kcal na dobę na 1 kg masy ciała (należnej), a udział procentowy składników w suchej masie powinien być taki, aby biało stanowiło 50-60%, tłuszcz 30-50% i węglowodany 5-10%; dodaje, ze optymalny stosunek energii pobieranej z białek powinien być równy ilości energii pobieranej z tłuszczu – po uwzględnieniu tych czynników wnioskuje, że dla większości kotów spożycie białek na poziomie 5.3g na kg masy ciała jest wystarczające w zupełności; w wielu miejscach przyjmuje się nawet tylko 5g. I to wynika z obserwacji kotów wolno żyjących, które mogły swobodnie pobierać pokarm (jest o tym też w jego artykule).
Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat, poczytaj jego opracowanie lub wręcz pozycje, do których się w nim odnosi.
Co do czegoś, co ładnie Ci wszystko policzy witaminy, suplementy itd. - polecam ten kalkulator, bo inaczej stracisz mnóstwo czasu na zliczanie słupków. Tam są normy brane z naukowych opracowań tworzonych na bazie długoletnich obserwacji kotów.
Tylko weź poprawkę na warzywa - wpisz zero (nieważne, co Ci podpowie), a jak już wszystko będzie pasować, to na końcu dodaj ich 5-10% wagi mieszanki (w następnej wersji kalkulatora będzie już można normalnie warzywa dopisywać - odkryłam to niedawno: więcej info). To tak w wielkim skrócie.
Dziękuję za szybka odpowiedź,
linka poprawiłam, a pozycje zaraz zacznę zgłębiać :)
chodziło mi raczej o takie zestawienie jak to podane przeze mnie w linku, choć tak jak napisałam, wydaje mi się, że niektóre informacje zawarte tam są błędnę - np. tłuszcze i oleje roślinne jako źródło tłuszczów w kociej diecie, albo ziemniaki, kasze i chleb jako źródło węglowodanów,
no i tak naprawdę nie mam pewności czy dane dot. dziennego zapotrzebowania na witaminy i skałdniki mineralne tam zawarte są prawidłowe. Dlatego pytałam o "fachowe" opracowanie, raczej w kwestii teoretycznej, bo nie chcę na tej podstawie nic obliczać - korzystam z kalkulatora już jakiś czas.
Tamte dane są bliższe twierdzeniom producentów karm; poczytaj koniecznie przyklejony w ABC tematy, a w szczególności ten temat oraz ten. Co do zestawienia - chcesz naprawdę sama liczyć? Wszystkie witaminy i minerały? Kalkulator trzyma te normy (sprawdzałam niektóre).
Np. tutaj masz normy np. dla wapnia i fosforu; tutaj masz po kolei różne zestawienia i materiały, co potrzebne i dlaczego.
Chyba, że chcesz to do jakiegoś opracowania? Bo jeśli nie, to zaufaj w dane z kalkulatora ;)
dołączę się do tematu. Czy ktoś może ma jakieś źródło o większym zapotrzebowaniu na kalorie kota rasy sfinks? Zastanawiam się o ile więcej procent kcal na kg wagi kota powinny otrzymywać.
Widze ,ze masz problem taki sam jak ja mialem...
Jak mlodego masz golasa?
Golasy dopiero będę miał :P Staram się po prostu już pomyśleć o ich diecie. Znalazłem sporo informacji o tym że powinny przyjmować więcej kalorii ale nigdzie konkretnie o ile więcej. A z tym że jedzą więcej rozrzut jest spory: od "extra 1/2 posiłku [przy dwóch posiłkach czyli jakieś 25%]" do "rasa ta zjada DWA razy więcej niż inne"
Z ilością karmy też jest wesoło: od kilku (4-6) uncji do kilkunastu a nawet 20! Toć jest pół kilo żarcia!
Corsini, moja 7 miesieczna Sfinksica wciaga jedna porcje ok. 100g na raz a je minimum 4 razy dziennie,obecnie Barfa na kurczaku z koscmi, z przepisu z catnutrition gdzie na dwa kilo kurczaka jest 400g serc i 200g watroby.
A przymierzam sie na dniach do bardziej tresciwej mieszanki o czym juz pisalem na forum....
iker
Dołączył: 07 Sie 2014 Posty: 43 Skąd: Mysiadło
Wysłany: 2014-08-17, 15:18
gpolomska napisał/a:
/link powyżej/ podaje, że koty domowe mało aktywne potrzebują około 40-45 kcal na dobę na 1 kg masy ciała (należnej), a udział procentowy składników w suchej masie powinien być taki, aby biało stanowiło 50-60%, tłuszcz 30-50% i węglowodany 5-10%; dodaje, ze optymalny stosunek energii pobieranej z białek powinien być równy ilości energii pobieranej z tłuszczu – po uwzględnieniu tych czynników wnioskuje, że dla większości kotów spożycie białek na poziomie 5.3g na kg masy ciała jest wystarczające w zupełności; w wielu miejscach przyjmuje się nawet tylko 5g.
Z tego artykułu a konkretnie z fragmentu:
"The composition of a cat’s diet in the wild (as a percentage of calories or metabolizable energy ingested) is approximately 50-60% protein, 30-50% fat, and 5-10% carbohydrates "
wynika raczej, że kot powinien 50-60% energii czerpać z białek, 30-50% z tłuszczu, a nie tyle białka i tłuszczu spożywac. Faktycznie oznacza to dużo mniej tłuszczu. Zgadza się to z innym artykułem, jaki przytaczałaś mi (pisałem tam jako Ikerka) chyba na Miau http://www.catinfo.org/?link=felineobesity- Lisa Pierson
i z fragmentu tego:
"in terms of caloric breakdown that means approximately:
45% protein (or more)
45% fat (or less)
10% carbohydrate (or less) "
wynika, że stosunek kalorii BTW powinien być granicznie 1:1:0.25
co granicznie daje % BTW w karmie: B >=60%, T<= 26,7%, W<= 13,3%
i stosunek graniczny B/T/W jako procent w karmie 2.24:1:0,22
Z artykułu wynika więc, że mało aktywny kot, (mój dopisek:szczególnie po sterylizacji/kastracji, gdy z doświadczenia widzę wolniejszą przemianę materii u kotek mimo podobnej aktywności, koty wychodzące) powinien przy spożyciu 5,3gr białka na kg , spożywać co najwyżej 2,35 gram tłuszczu.
Przy takich danych kot dostanie na dzień około 48 kcal na kg ciała, więc i tak nieco więcej niż 45kcal zalecane w artykule.
Moje pytanie jest natomiast jak to się ma do danych zalecanych choćby w Liczydle dla kota i pewnie w Kalkulatorze dla kota, gdzie zalecacie 50-60kcal na kg kota/dzień i stosunek B/T od 1.3:1 do 2.3:1
Z artykułów wynika, że 2.3:1 jest stosunkiem granicznym, ale jako maksymalny poziom tłuszczu, a nie minimalny! czyli powinno być B:T od 2.2:1.
Ja w tej chwili karmię mieszanką karm mokrych/suchej(Orijen)/surowe mięso, która daje mi energetycznie B/T/W 45%/44.5%/10.5%, białko/kg/dzień 5.5gr, energia/kg/dzień 49kcal i zastanawiam się czy jeszcze nie zmniejszyć ilości tłuszczu (powiększając % białka, a nie % węglowodanów jak to robią w karmach light), tak by zmniejszyć spożycie kcal do tych 45kcal/kg/dzień. Widzę jednak , że już przy takich dawkach kotki zjadłyby więcej, więc nie chce im zabierać kalorii, póki trzymają teraz wagę ( przytyły jednak w początkowym okresie po sterylce).
O przejściu na BARF na razie nie ma w moich warunkach domowych mowy.
Ciekawy jestem jak inne właścicielki kotów po sterylkach radzą sobie z utrzymaniem wagi ciała kotów, szczególnie nie wychodzących lub wychodzących sporadycznie. Czy ograniczają im dawki, czy raczej tłustość mieszanek?
Cały czas nurtuje mnie pytanie, czy koty tyją od nadmiaru tłuszczu czy nadmiaru węglowodanów..., czy może od jednych i drugich jednak.
Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 4 razy Dołączyła: 31 Sie 2012 Posty: 2810
Wysłany: 2014-08-17, 15:54
Ja mogę się wypowiedzieć na temat kocurów po kastracji (ale to chyba to samo) - od ponad roku karmię mieszanką przygotowaną pod nerkowca (jeden ma początki PNN) czyli z ograniczonym białkiem i zwiększonym tłuszczem, gdzie proporcje B:T (wagowo) są 1,6-1,7:1 i nic się z kotami nie dzieje - nie przybierają na wadze. Ganiają jak rakiety
Węglowodanów w postaci warzywek nie daję, stosuję Colon C light (Rico jak się najadł to potrafił zwrócić samą marchewkę - nie mam pojęcia, jak to robił )
Koty są niewychodzące. Generalnie jedzą ciutkę mniej niż wychodzi im z kalulatora.
_________________ Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... (Zhuangzi 庄子)
iker
Dołączył: 07 Sie 2014 Posty: 43 Skąd: Mysiadło
Wysłany: 2014-08-17, 16:43
P.S.
My obliczamy kcal z 1g B, W 4, T=9, ale oni we wszystkich artykułach liczą tak jak tu:
http://www.catinfo.org/?link=cannedfoods
"We see that 9% of this food is made up of protein (9 grams of protein per 100g of food) so 9 X 3.5 = 31.5 calories from protein. Repeating the calculation for the 7% fat, we get 7 X 8.5 = 59.5 calories and from our calculations above, we know that this food is 3% carbohydrates. 3 X 3.5 = 10.5 calories from carbohydrates"
czyli z 1gr białka lub węglowodanów 3,5kcal, z 1gr tłuszczu 8,5kcal.
daje to oczywiście inne wartości energii i inny stosunek energetyczny B:T:W
Przykładowo ta moja mieszanka dla tych samych danych daje tylko 45kcal/kg/dzień (a nie prawie 50) i stosunek energetyczny B:T:W 1:1,1:0,25
Pewnie na samym BARFie może być więcej tłuszczu w stosunku do białka, bo prawie brak węglowodanów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum