BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
cripslock 


Wiek: 33
Dołączyła: 04 Wrz 2022
Posty: 17
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-11-16, 14:30   

Dobra, ogarnęłam to sama :D Już wiem, żeby patrzeć na zakładkę z mięsami. Poniżej wrzucam widok z kalka, gdyby ktoś był zainteresowany, jak z tego wybrnąć (było łatwo tylko nie zajarzyłam na początku :-D )



 
 
Miszor 

Dołączyła: 15 Gru 2022
Posty: 2
Wysłany: 2023-01-13, 12:52   Za wysoka wit. D przy Felini Complete

Hej! Przeszukałam forum w poszukiwaniu rozwiązania swojego problemu, ale chyba tylko jeszcze bardziej namieszałam sobie w głowie. Próbujemy ułożyć mieszankę z wykorzystaniem Felini Complete, ale za każdym razem ta nieszczęsna witamina D wychodzi za wysoka. Odpada skorzystanie z gotowych przepisów dla FC, bo zawierają warzywa a zależy nam na wyeliminowaniu węgli zgodnie z zaleceniem weta (podejrzenie cukrzycy u Koteła). Nie porzuciłam jeszcze nadziei, że uda się coś wykombinować dla Felini Complete, czy może ktoś z Was ma jakieś wskazówki? Czy zostaje nam tylko rezygnacja z FC i suplementacja naturalna (której mimo wszystko trochę się boję, bo im więcej supli, tym większe ryzyko, ze cos pomieszam)? Załączam screen z kalkulatora z tym, co udało nam się ułożyć na podstawie mięs, które kot zjada bez oporów i wydawałoby się okej, gdyby tylko nie ta wit. D... Czy macie może jakieś pomysły? Z góry dzięki!

Edit: zdjęcie się nie dodało, więc załączam link: https://imgur.com/a/lQIiJgc

 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-13, 13:01   

Miszor,
Przy stosowaniu Felini complete nie ułożysz mieszanki z idealnymi parametrami potrzebnymi do Twoich potrzeb. Możesz spróbować zropis mieszankę z innymi mięsami żeby obniżyć wit. D.
Jeśli chcesz mieć suplementy dopasowane zostaje Ci rezygnacja z FC.
Miszor napisał/a:
suplementacja naturalna (której mimo wszystko trochę się boję, bo im więcej supli, tym większe ryzyko, ze cos pomieszam)?


Bez obaw to na początku wydaje się nie do ogarnięcia.
 
 
Miszor 

Dołączyła: 15 Gru 2022
Posty: 2
Wysłany: 2023-01-20, 19:40   

Hej Tiamina, dziękuję za odpowiedź. Myślałam, myślałam i się namyśliłam, zdecydowaliśmy się spróbować z suplementami naturalnymi. Ułożyłam przepis, nic się w kalkulatorze nie podświetla ale mam kilka wątpliwości, przede wszystkim dot. wit. K i B2. Wyczytałam, że ich nadmiar raczej nie jest toksyczny, ale brakuje mi pewności. Zwracam się dlatego jeszcze raz z prośbą do Was o zerknięcie na ułożony przepis, pierwszy raz wyszedł bez żadnych czerwonych liczb, dlatego tym razem mam dużą nadzieję, że się udało :D Zdjęcie pod linkiem: https://imgur.com/a/kF2VpaB
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-05, 10:31   Kocur 2,1 kg 6miesięcy

Witam, do tej pory kotek był karmiony, mlekiem matki, później surowe mięso+ mleko matki, a następnie mokra karma. Chciałbym wrócić do karmienia tylko mięsem + kości + niezbędne suplementy.

Jadłospis chciałbym stworzyć z:
mięso gulaszowe z indyka
mięso gulaszowe wołowe
podroby z kurczaka- serca, wątróbka, żołądek
korpus przedni z kurczaka żeberka + szyja.(dokarmiam koty działkowe tak od 2 lat i jest wszystko ok)

Nie wiem jeszcze jakie dokładnie powinne być proporcje, jednak bardziej mnie martwi kwestia suplementów, ponieważ nie rozumiem dlaczego polecacie suplementowanie tauryną witaminą a, oraz kwestia węglanu wapnia, twierdzenie, że natura popełniła błąd i naturalny pokarm sprawia problemy z nerkami jest dla mnie mocno kontrowersyjny.
Na początku chciałbym dowiedzieć się o taurynę i wit. A dlaczego ją polecacie skoro jest w mięsie?
 
 
Rafał-Kociarz 


Barfuje od: 2020
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 124
Wysłany: 2024-02-05, 18:15   

Mięso ze sklepu nie jest dla kota naturalnym pokarmem ponieważ:
- nie jest myszą tylko kurą, indykiem, krową itd.
- zostało po uboju całkowicie pozbawione krwi,
- nie jest całością, tylko zostało porozdzielane na poszczególne organy i partie.
Idea kociego BARFa jest taka, żeby kupić to, co jest dostępne w sklepie a następnie za pomocą odpowiedniego doboru proporcji oraz uzupełniających suplementów wyprodukować namiastkę świeżo upolowanej myszy. Tylko tyle i aż tyle.
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-05, 19:37   

Czy polecacie ten produkt lub jakieś zastrzeżenia Felini Complete ?

Zamierzam go kupić, a w międzyczasie poczytam więcej na temat suplementacji, jeśli faktycznie w gryzoniach jest najwięcej tauryny to ma to sens, odnośnie do witaminy A to producent tego preparatu pisze aby nie karmić wątróbką bo już tam jest witamina A i to ma sens.
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-05, 19:37   

"Przepis z preparatem Felini Complete
1 kg mięsa bez kości (w tym do 20% podrobów: serc, żołądków i nerek)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody"
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-10, 13:06   

Kot od 5 dni dostaje surowe mięso indyk + wołowina + tabletkę z suplami niewielkie ilości marchewki lub rzodkiewki. Niestety kot od ponad 24 godzin nie wypróżnił się, czy to normalne na początku ?
 
 
Leemoon 

Dołączył: 16 Kwi 2024
Posty: 2
Wysłany: 2024-04-27, 15:53   

Witam chciałbym rozpocząć przygodę z barf ale podczas czytania forum pojawiło mi się kilka pytań. Kupuje suplementy i teraz pytanie jaki olej bo opinii jest dużo. Niektórzy mówią, że olej z dzikiego łososia wystarczy, inni wspominają mieszankę 2 olei z lunderland(z wątroby dorsza i omega3). Pojawiają się też głosy o tranie z apteki. Jak to w końcu jest, który olej wyjdzie najlepiej.
Drugie pytanie jest na temat samego komponowania i podawania jedzenia. Chciałbym karmić 2 kotki(w lipcu skończą 2 lata), jedna waży 3kg i według weterynarza jest to dla niej idealna waga. Druga kotka waży 4,5 kg i ma nadwagę z której chcemy zejść do poziomu wagi 1 kotki. Jak wygląda przygotowanie mieszanek, zrobić jedną jak dla kota 3kg żeby jeden utrzymał wagę, a drugi nie przytył czy 2 oddzielne mieszanki(jak tak to jak powinna być komponowana na kocią redukcje). Moje kotki pochodzą z adopcji, jedna z nich ta grubsza została odnaleziona półżywa w lesie razem z rodzeństwem w worku. Była w kiepskim stanie(wygłodzona, prawdopodobnie nie jadła nic przez dłuższy czas) po powrocie do zdrowia pozostała jej trauma związana z głodem. Na początku jadła do wymiotów, po czasie zaczęła się uspokajać jak miska była cały czas pełna. Oczywiście przez kompulsywne objadanie przytyła. Jej apetyt jest na tyle duży, że gdy próbowaliśmy ją żywić puszkami wedle zaleceń co do zrzucania masy stała się agresywna i postanowiła sama polować na jedzenie. Moje kotki są niewychodzące więc polowanie polega na dobieraniu się do śmieci(kosz był pod zlewem w szafce ale najpierw nauczyła się otwierać łapą, a po zablokowaniu drzwiczek związując klamki udało jej się wyłamać dolny zawias z drzwiczek i dalej się tam dostaje), zabiera także jedzenie z talerza itd. Potrafi zjeść wszystko owoce, obierki, makaron, surowe warzywa lub nawet przetworzone takie jak kapusta kiszona. Jak stworzyć dietę która zaspokoi ją jak pełna miska kiedyś ale z ujemnym bilansem kalorycznym? Liczę na pomoc w tym aspekcie, może ktoś ma podobne doświadczenia. Pozdrawiam
 
 
gosiaborawska7! 

Dołączyła: 18 Wrz 2024
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2024-09-20, 11:12   

Witajcie, - pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Przymierzam się do przestawienia swoich kotów na dietę Barf. Na pokładzie 7-letnia kocica dachowca Lumi i 6-miesięczny kociak Neva masquerade Yago. Oba jedzą wysokomiesne puszki (Purizon, Taste of the Wild, Animonda) i suche też wysokomiesne suche (Acana, Purizon). Surowym mięsem też nie pogardzą - Yago aż się na mięso trzęsie. Chcielibyśmy przejść na Barf z głową i stąd moje pytanie - czy należy przed przejściem na Barf robić kotom jakieś badania? Na jednej z grup FB zasugerowano że powinno się zrobic badania krwi i moczu. Kocica w zeszłym roku miała panel geriatryczny i wyniki miała wzorowe. I drugie pytanie czy oba koty będą mogły jesc na Barfie to samo - chodzi mi o różnice w potrzebach związanych z wiekiem. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady. 😊
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-09-21, 18:14   

gosiaborawska7!,
Tak, przed przestawieniem kotów na Barf robi się badania krwi, morfologia,biochemia i jonogram
oraz badanie moczu z oznaczeniem białka do kreatyniny.
I dopiero pod wyniki badań układa się dietę Barf. U zdrowych kotów badania robi się dwa razy do roku, u chorych co 2-3miesiące.

Jeżeli koty są zdrowe mogą jeść taką samą mieszankę, pomimo różnicy wieku. Kociak je tyle ile chce bo jeszcze rośnie. Poszukaj na forum tematu o żywieniu kociąt. W którymś poście są wytyczne co do wieku i kaloryczności posiłków maluchów i dorosłych kotów.
 
 
gosiaborawska7! 

Dołączyła: 18 Wrz 2024
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2024-09-21, 22:29   

[quote="Tiamina"]gosiaborawska7!,
Tak, przed przestawieniem kotów na Barf robi się badania krwi, morfologia,biochemia i jonogram
oraz badanie moczu z oznaczeniem białka do kreatyniny.
I dopiero pod wyniki badań układa się dietę Barf. U zdrowych kotów badania robi się dwa razy do roku, u chorych co 2-3miesiące.

Czy maluchom też trzeba robić badania? Słyszałam informacje ze u zdrowych kociaków taki panel badań to dopiero jak skończy 1,5 roku
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-09-23, 06:46   

Uważam, że kociakom też powinno się zrobić badania.


Uwaga! poziomo fosforu u kociąt może przekraczać normę w badaniach krwi. Zapotrzebowanie u młodych rosnących kotów jest większe i stąd ten parametr wychodzi podwyższony.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1100
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-09-23, 09:30   

I ja dodam swoje 3 grosze - właśnie główną różnicą w barfie dla kociaków, a dla kotów starszych jest zapotrzebowanie na fosfor. Kociaki tego fosforu potrzebują do prawidłowego wzrostu i dla nich do barfa dodaje się mączkę kostną lub kości. Dla kotów starszych nie ma takiej potrzeby, a wczęcz czasami się nie zaleca. Więc tutaj jednak na początku jak kociak jest młody zrobiłabym dwie mieszanki dla kociaka, a drugą dla kocicy. Można zrobić tą samą mieszankę do momentu dodawania suplementu wapnia i mączki kostnej. To znaczy można zrobić tą samą mieszankę, ale na końcupo dokładnym wymieszaniu a przed podaniem skorupek/mączki kostnej podzielić ją na dwie równe połówki i przeliczyć jeszcze raz z połowy porcji i jedno przeliczenie - uwzględnić tylko np zmielone skorupki (dla Lumi), a drugie pół przeliczyć z mączką kostną i skorupkami (Yago). Z tymi badaniami to jest też tak, że jak koty są zdrowe, to układa się barfa standawrdowego. Chocdzi o to, żeby przed zrobieniem mieszanki być pewnym, że z kotem jest wszystko ok czy nie potrzeba jakichś modyfikacji ze względu na nerki/wątrobę/tarczycę/...Ogólnie to faktycznie warto koty reguralnie badać jak napisała Tiamina, żeby w razie czego wychwycić jakieś problemy wcześniej i na nie od razu zareagować.

I jak coś - jak koty nawzajem skubną swoje mieszanki, to nie staje się tragedia ;)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne