Wysłany: 2017-03-19, 22:59 pH żołądka i odstęp miedzy suchą a mokrą karmą
Witajcie!
Wiele czytałam na temat pH żołądka, pepsyny, kwasu solnego itp. Wiem, że
"Kwas solny jest odpowiedzialny przede wszystkim za obniżenie pH treści żołądkowej do wartości, przy której będzie możliwe przekształcenie pepsynogenu do pepsyny. Sama pepsyna może być jednak także pobudzać przekształcanie pepsynogenu i zapoczątkować proces hydrolizy dużych cząstek białka do mniejszych polipeptydów. Pepsyna wykazuje optymalną aktywność przy pH wynoszącym 2,0. Aktywność ta obniża się po przejściu pokarmu do dwunastnicy, będącej pierwszym odcinkiem jelita cienkiego, ponieważ tutaj znacząco wzrasta odczyn treści pokarmowej. U kotów podstawowa szybkość wydzielania pepsyny wynosi 2,7 ± 0,07 µg/min ale po spożyciu posiłku wzrasta do 16 ± 4µg/min.
Wydzielanie HCl i śluzu jest regulowane przez ilość białka w posiłku, objętość posiłku oraz pośrednio na drodze nerwowej i hormonalnej. Bodźce neurologiczne pobudzają wydzielanie kwasu w trzech fazach: głowowej, żołądkowej i jelitowej. Już samo oczekiwanie na pokarm , jego widok, a przede wszystkim zapach pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, które jest jeszcze bardziej nasilane po przetransportowaniu pierwszych kęsów pokarmu do żołądka.(…) Pobudzający wpływ na wydzielanie HCl ma także hormon adrenokortykotropowy (ACTH). Obecność coraz większej ilości pokarmu w żołądku i jego rozciągnięcie pobudzają także wydzielanie gastryny – hormonu wytwarzanego przez komórki G, rozsiane w części podstawnej błony śluzowej żołądka powodując przesuwanie pokarmu w kierunku odźwiernika , chociaż w aktywację motoryki żołądka zaangażowany jest także nerw błędny. W momencie gdy pokarm przedostanie się do dwunastnicy, zawarty w nim tłuszcz zaczyna pobudzać gruczoły znajdujące się w jej ścianie i wydzielają one hormon zwany enterogastronem, działający przeciwnie do gastryny (czyli hamująco na wytwarzane kwasu solnego oraz motorykę żołądka). Hormonem hamującym wydzielanie HCl jest także sekretyna, wydzielana przez komórki S w części odźwiernikowej żołądka oraz w początkowym odcinku dwunastnicy, działająca poprzez zahamowanie wydzielania gastryny. Wydzielanie gastryny jest hamowane przez niskie pH w żołądku (nadmiar HCl) oraz hormon somatostatynę."
Źródło: "Podstawy żywienia psów i kotów- podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii"
Rozumiem proces trawienia itp ale jestem ciekawa skąd w takim razie odstęp między suchym a mokrym? Jak to pH się zmienia? Jaki musi być odstęp i dlaczego? Jakieś źródła?
Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90% Pomogła: 23 razy Dołączyła: 13 Wrz 2011 Posty: 4841
Wysłany: 2017-03-23, 15:07
star37luminaire, napisz nam jeszcze, jakie są twoje przemyślenia w tym temacie, aby było wiadomo do czego się odnieść .
A także podziel się informacją o tym, jak, na podstawie powyższego cytatu z podręcznika, doszłaś do wniosku, że być może nie jest konieczny odstęp pomiędzy suchą a mokrą karmą? Dlaczego uważasz, że pH ma z tym coś wspólnego?
_________________ Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum