masz całkiem inny kalk niż ja więc nie pomogę ja osobiście nie podaję jogurtu ani podobnych bo w naturze pies tego nie zdobędzie a barf to żywienie tym co by w naturalnym środowisku sam sobie by upolował jeśli nie lubi warzyw nie musisz ich podawać ja osobiście podaję z mięsem oczywiście odrobinę jeśli chcesz podawać te warzywa możesz je dosmaczyć olejem z łososia albo smalcem gęsim jakimś tłuszczem który piesek lubi najlepiej.
Ten jadłospis układałam sama, bez kalkulatora. Tylko zrobiłam go w office, żeby było przejrzyściej Jogurt tylko dlatego, żeby zachęcić piesa do jedzenia warzyw/owoców. Ale pomyślę nad podsmażeniem ich, może tak się uda.
Na początku spinałam się z tym układaniem diety, liczeniem, odważaniem, itd. Miałam ciągle w bańce, że za mało daję memu psu jeść.
Teraz daję na oko dosłownie i obserwuję psa. Jak tyje - za dużo żarcia. Jak chudnie - dodać.
Każdy pies jest inny - jak z ludźmi.
Supli też daję na czuja. Staram się dawać naturalne suplementy, czyli jaja, skorupy od jaj, sól himalajską, więcej mięcha świeżego, jak mrożonego.
Do tego suplement cdVet.
Wyniki ma idealne. Robiliśmy badania.
Mój weterynarz powiedział, że starać się dawać mięso świeże, bo mrożone ma mniejsze wartości.
KaiTe napisał/a:
Ale pomyślę nad podsmażeniem ich, może tak się uda.
Z tego, co sie zorientowałam, to psi kalkulator jest nieco nieaktualny, podaje złe wartości dla danych składników (np. pierś indyk na 100g ma inny Ca, P, K, witaminy itp. niż w kocim kalku dla tej samej wagi)
Dlatego dane dla psa wprowadzam w kalku kocim. Potem powinnam porównać normy minerałów, witamin w kalku psim, bo koty maja inne normy.
Jak mam sprawdzić w nim normy dzienne dla psa?
1. Tworzę jadłospis dla psa w kocim kalku
2. Dodaję produkty, które mam w kocim do psiego kalka (nie mogę dodać ziemniaków, marchwi itp. bo tego tam nie ma. Nie ma tez niektórych mięs - udo kurczak bez skóry)
3. tu mam problem: Podczas dodawania produktów "przeliczają - zmieniają" się również normy - nie mogę dodać w.w. warzyw - zatem normy nie mogą się "przeliczyć"
Więc jeśli wpisze sobie do kociego kalka dane dla psa, potem będę chciała porównać normy w kalku dla psa, to one będą nieprawidłowe, bo nie będzie tam wszystkich produktów, które mogłam wpisać do kalka kociego (warzywa)
Proszę o pomoc i sugestie jak radzicie sobie z normami witamin i mikro-makro elementów
siedzę już drugą godzinę nad bilansem i nadal nie doszłam do tego skąd taki tragiczny wynik :(
Pieseł dorosły 21kg aktywny, na 15dni dostaje łącznie:
daniel mięso 2kg
królik z kością 2kg
serca kurze 0,6kg
mózg cielęcy 0,3kg
boczek wp b/k 1kg
schab wp bez kości 1kg
filet z kurczaka b/s b/k 1kg
wątroba królika 0,25kg
Do tego codziennie Hemoglobin&BloodPlasma 2tabl, skorupki 1,5miarki(jakieś 3g), drożdże pro plus (pokusa) 2miarki (około 2g) olej z łososia 4,5g
W kalku mi wyszedł niedobór żelaza, jod, witaminy A D i E. Niestety nijak nie jestem w stanie dojść do tego jak skorygować błędy :(
Części produktów tam nie ma jak np. cały królik i nie bardzo wiem jak go policzyć żeby było zbliżone. Dodałam suplementy ale nie mam pojęcia czy dobrze je liczę 😔 układam jadłospis na 15dni licząc białko tłuszcz.
Jeżeli daję 3g skorupek dziennie to powinnam wpisać w kalku 45g wapnia? (Biorąc pod uwagę ilość razy 15)
Anilina
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 24 razy Dołączyła: 20 Lip 2017 Posty: 995
Wysłany: 2019-10-31, 14:45
Niko,
na wstępie zaznaczę, że odpuściłam kalkulator psi już dawno temu. Ma niewiele pozycji, od lat nie jest aktualizowany.
Karmię BARFem dwa psy od dwóch lat, stosuję zalecenia producentów w kwestii suplementów. Wczoraj jednej z suczy robiłam badania kontrolne - wyniki idealne. Więc moja taktyka chyba nie jest zła ;)
1. Co do żelaza - suplementujesz je widzę tabletkami Hemoglobin&BloodPlasma - dopisałaś je sobie w kalkulatorze albo inaczej uwzględniłaś w przepisie?
2. Jaki olej z łososia stosujesz? Omega 3 czy olej z dzikiego łososia? To ma duże znaczenie w kwestii poziomu witamin A i D - ich suplementem jest wątroba (głównie witamina A) oraz tran (głównie wit D, ale też trochę A). Olej z dzikiego łososia również zawiera wit. D.
3. Jod uzupełnisz podając algi (mączka z alg morskich) - obowiązkowy suplement (chyba, że pies ma nadczynność tarczycy)
4. Witaminę E suplementujesz kapsułkami (np Tokovit)
5. Tak, skorupek wpisujesz 45g
Ogólnie pod kątem białko/tłuszcz menu wygląda dobrze.
Jeśli dorzucisz algi, kapsułkę z wit E raz w tygodniu i wyjaśnimy kwestię oleju z łososia, wszystko powinno sie ładnie zbilansować.
Bardzo dziękuję za pomoc 😍 po tych pięknych słowach u nich na stronie myślałam że to najlepszy olej dostępny na już 🙇
Anilina
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 24 razy Dołączyła: 20 Lip 2017 Posty: 995
Wysłany: 2019-10-31, 15:18
Niko,
to nie o to, że zły olej Na ten moment nie ma JEDNEGO produktu, który by dostarczył zarówno właściwą dawkę Omega 3 jak i wit D. Trzeba używać dwóch.
Tu jest cały wątek o olejach.
Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 6 razy Dołączyła: 31 Mar 2015 Posty: 365
Wysłany: 2019-10-31, 22:05
Niko, Tak jak Anilina, nie używam psiego kalka. Hemo w psim kalku jest chyba zawyżone.
Poza tym do ustalenia poziomu np jodu w pokarmie lub wapnia używam tabel NRC albo z FEDIAF.
Co do Wit D i jej suplementowania coraz bardziej jestem ostrożna. Proponuję najpierw zbadaj krew ( m. Innymi poziom wapnia, sprawdź nerki na USG czy np są mineralizację i zmierz sam poziom Wit d we krwi).
Potem decyzja... W nadmiarze ta witamina jest toksyczna.
_________________ Dokąd idą psy, gdy odchodzą?
No bo jeśli nie idą do nieba,
to mnie tam także iść nie potrzeba.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum