Wysłany: 2012-03-31, 18:10 Kalkulator koci dla psa?
Chciałabym zapytać czy kalkulator chatul jest przydatny w układaniu menu dla psa. Teoretycznie wydaje mi się, że dieta mojej suńki jest dobra, ale jednak mam "hopla" oczywiście boję się, czy te stosunki Ca:P są dobre
Język niemiecki jest mi jednak całkowicie obcy, a w angielskim jakoś się nie odnajduję. Czy są jeszcze jakieś fajne kalkulatory.
Stosuję mieszanki biosk, ekokarma itp i nie wiem w sumie jak je traktować. Biosk, Aspol są mieszankami z chrząstką, z kolei ecokarma to wg mnie MOM - więc raczej ścięgna, tłuszcz
Wiem, że najlepsze mięśnie i kości, ale nie mam dostępu do taniego mięcha niestety, więc są regularnym dodatkiem.
Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 18 razy Dołączyła: 15 Wrz 2011 Posty: 887 Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-04-01, 07:47
Jeśli korzystasz głównie z gotowych mieszanek mięsno kostnych to i tak nie jesteś w stanie w jakimkolwiek kalkulatorze (nawet mniej więcej) policzyć stosunku wapnia do fosforu, ponieważ nie wiadomo jaki poziom wapnia i fosforu jest w biosku, czy ekokarmie (ani jaki udział kości w stosunku do mięsa)- producenci nie podają takich danych, a bez tego nie da się policzyć stosunku wapnia do fosforu w posiłkach. Nie możesz też (nawet mniej więcej) wyliczyć dostarczanych innych składników odżywczych w posiłkach, ponieważ także potrzebne byłyby informacje o ich zawartości w owych gotowych produktach.
Kalkulator dla kotów jest zaprogramowany na bilansowanie posiłków na podstawie zapotrzebowania kotów na składniki odżywcze, a to zapotrzebowanie jest zupełnie inne od psiego. Pewnie coś więcej na ten temat napiszą autorki owego kalkulatora.
Bardzo mało jest tak dokładnie skonstruowanych jadłospisów dla psów.
Szczególnie jeżeli chodzi o suplementy jakiś makro - mikroelementów.
Czy oznacza to, że pies jest "prostszy" w obsłudze?
jak na chłodno analizuję co taki wilk zjada i czytam to co m. in. tu o psach napisano to wydaje mi się jednak, że psicę karmię prawidłowo (może jedynie trochę więcej podrobów dawać, bo daję dość nieregularnie).
Mimo to, chyba zdecyduję się na badania krwi za jakiś czas.
Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90% Pomogła: 23 razy Dołączyła: 13 Wrz 2011 Posty: 4844
Wysłany: 2012-04-03, 10:40
Teoretycznie można by użyć kalkulatora kociego również dla psa, konstruując w nim np. tygodniowy jadłospis - czyli to, co psu podajemy w ciągu tygodnia, wrzucamy do kalkulatora jako jedną mieszankę.
Skoro koci kalkulator odzwierciedla w mieszankach skład całej ofiary, na którą kot poluje, to teoretycznie i psu nie powinno się nic złego stać przy takim żywieniu (znam osobę, która ma kilka kotów i jednego psa i pies dostaje to samo co koty, z wygody, czasem ma tylko dorzucane jakieś dodatkowe warzywa i owoce). Wszak i pies zjada często całe mniejsze upolowane ofiary, jest w końcu drapieżnikiem. Faktem jest jednak, że naukowcy przypisują psom nieco inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze (pomijając oczywistą taurynę), które w niektórych aspektach jest moim zdaniem nieprawidłowe, gdyż wielu kwalifikuje psy do wszystkożerców, a nie mięsożerców. Ale to już temat na inny wątek.
Jednak uważam, że w przypadku psów, na tę chwilę, najbardziej przydatny jest kalkulator liczący stosunek wapnia do fosforu i przede wszystkim tego powinni się trzymać właściciele, gdyż najpowszechniejszym problemem, z tego co zauważam, jest przesadzanie z ilością kości w psim menu, a tym samym znaczne przedawkowywanie fosforu i wapnia. Poza tym, pies może mieć urozmaiconą dietę. Na pewno fajnie i pomocnie byłoby, gdyby można w kalkulator wpisywać także podroby oraz najważniejsze naturalne suplementy, bilansując je w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca, niestety w tej chwili nie ma takiego narzędzia (a może ktoś się znajdzie i zrobi..?). Na dubarfst obiecano kiedyś, że powstanie psi kalkulator i ponoć się za niego zabrali. Nie wiem jednak na jakim etapie jest jest jego przygotowanie i czy w ogóle, gdyż nie śledzę tamtejszych wątków. Jeśli ktoś miałby chęć, to może tam dopytać:
http://dubarfst.eu/forum/board1-dubarfst-hunde/
_________________ Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
Wysłany: 2015-09-23, 11:12 kalkulator koci dla psa
hm, no własnie ktoś gdzieś podawał stosunek białko: tłuszcz dla psa, ale nie mogę znaleźć... mniej więcej ile dajecie?
I inne pytanie dla autorek kalkulatorów: główne zasady barfa są podobne dla kotów i psów tak? To czym róznią sie kalkulatory? W sensie czy można zastosować koci kalk.do psa?
Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 9 razy Dołączyła: 21 Lip 2014 Posty: 1292
Wysłany: 2015-09-23, 11:26
rufina napisał/a:
ktoś gdzieś podawał stosunek białko: tłuszcz dla psa, ale nie mogę znaleźć... mniej więcej ile dajecie?
Ja daję na oko i tylko tym się kieruję, a jak już, głównie patrzę na stosunek wapnia do fosforu.
Generalnie pilnuję, żeby mięso nie było po prostu zbyt chude.
Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 9 razy Dołączyła: 21 Lip 2014 Posty: 1292
Wysłany: 2015-09-24, 10:04
Nigdy nie zgłębiałam nie próbowałam nawet zapamiętać odpowiednich stosunków między różnymi pierwiastkami, ale czy np. stosunek wapnia do fosforu 1,15, jak dla kota - nie jest już za mały dla psa (chodzi mi o zwierza zdrowego)?
I podobnie w innych przypadkach?
No i w końcu wtedy jaka jest odpowiednia ilość białka do tłuszczu u psa (ja tego nie znalazłam).
Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 7 razy Wiek: 35 Dołączyła: 23 Sty 2013 Posty: 2660 Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-09-24, 10:11
Lena06, ale przecież w kalkulatorze kocim masz napisany jaki jest stosunek tego do tego w mieszance i możesz sobie tym manewrować. Widzisz, że wapnia ma być więcej, to dodajesz więcej - i stosunek się zmienia. Tylko trzeba zignorować, że się świeci na czerwono
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum