BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Potrzebne barfujące psy i ich właściciele chętni do pomocy!
Autor Wiadomość
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-09, 17:39   Potrzebne barfujące psy i ich właściciele chętni do pomocy!

Witajcie! :-)

Jestem studentką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Piąty rok, czyli praca magisterska.
Chcę pisać o czymś co mnie interesuje, więc padło na psy, a dokładniej BARF :-D

Ale bez Was nic nie zdziałam!
Praca ma mieć "charakter badawczy", czyli potrzebuję psów, które mogłabym zbadać (nie tyle je same co ich dietę). Sama mam tylko jednego pieska (barfującego rzecz jasna :-) ), to za mało. Przydałoby się jeszcze trochę.

I tutaj ogromna prośba do włascicieli barfowych psów - pomożecie? :-)

Polegałoby to na udostępnieniu próbek dawek pokarmowych, psich kup (bez żadnych inwazyjnych badań).
:-D
Wiek, płeć, rasa obojętne. Ma być barfującym psem (wiem, że to pojęcie można dosyć szeroko postrzegać, ale póki co nie chcę się wdawać w szczegóły).

Jeśli chcecie wraz ze swoimi psami zasłużyć się dla nauki zapraszam serdecznie! ;-)
Ewentualnych chętnych (mam nadzieję, że ktoś się znajdzie :-) ) proszę o wpisywanie się w tym wątku.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-11-09, 17:47   

Dobry pomysł. Pomogłabym ale daleko jestem.
Na początek proponuję trochę rozgraniczyć nazewnictwo. Bo barf, o ile się nie mylę, jest "opatentowany", jest znakiem handlowym i tylko jedną z wielu opcji naturalnego, surowego żywienia mięsożerców. Nawet tu na forum mówimy w skrócie barf ale tak naprawdę kazdy trochę inaczej do tego podchodzi. Ja na przykład tak naprawdę nie barfuję. karmię według modelu whole prey
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
blaira 
BARFny Hodowca

Dołączyła: 19 Cze 2012
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-11-09, 18:39   

Jak się przydam, to czemu nie :)

2 staffiki myślę że też nie będą miały nic przeciwko.

Pozdrawiam
 
 
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-10, 10:11   

Ciociu_mlotek, wiem że są rózne modele, każdy tak naprawdę karmi trochę po swojemu, a co za tym idzie trudno byłoby skompletować ujednoliconą grupę. Dlatego teraz nie chcę jeszcze wchodzić w szczegóły. Póki co chodzi mi o psy kamione ogólnie pojętym "biologicznie odpowiednim surowym jedzeniem"; w sumie jak się więcej psów znajdzie zawsze można je podzielić na grupy wg takiego kryterium i uznać to za czynnnik różnicujący w badaniu. :-)


blaira, super! :-D Na pewno się przydacie!
 
 
wierzba188 

Barfuje od: 1-11-2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Lis 2012
Posty: 7
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-11-24, 20:12   

jeżeli nie mieszkam za daleko, to ja i moja wyżlica służymy pomocą :)
_________________
Dancze
 
 
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-25, 09:19   

wierzba188, bardzo się cieszę! :-D

Śląsk to bliziutko, ja po te rzeczy jestem gotowa jechać dużo dalej (np. do Krakowa do blairy ;-) ).
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-11-25, 12:43   

Mam nadzieje, że wyniki pracy udostępnisz forumowiczom BARFnego Świata? :-)

Twoje opracowanie z pewnością będzie miało duże walory edukacyjne dla całej naszej społeczności barfowej.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-25, 18:12   

No cóż, my niestety jesteśmy z Warszawy... ;) Ale również popieram prośbę o udostępnienie wyników badań!
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-26, 21:50   

Jak już napiszę, to udostępnię. ;-)

Poza tym samo "badanie" szumnie brzmi. Właściwie to będzie monografia o barfie z obowiązkowym elementem doświadczenia. Doświadczenie/badanie musi być - taki regulamin uczelni, ale w praktyce to ciężko zbadać coś ciekawego o ile potrzeba do tego większych nakładów pieniężnych. Moje badanie będzie dotyczyło energii (najprawdopodobniej).

Bonsai, Warszawa to nie tak znowu daleko... ;-)
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-26, 22:33   

To jeżeli masz ochotę, to zapraszam do Warszawy, może więcej osób się tu znajdzie chętnych. ;)
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-11-27, 15:35   

Zastanawawiam się jeszcze, jak miałaby wyglądać próbka pokarmu i odchodów w przypadku psa, który nie je mieszanek, tylko kawałki różnych zwierząt. Te kawałki nie dość, że są różnego pochodzenia (np kaczka, łosoś, świnia), to pochodzą z różnych części tych zwierząt i rzecz jasna nie są homogeniczne.
 
 
cromikowa 
BARFny Hodowca

Barfuje od: luty 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 17 Paź 2012
Posty: 38
Wysłany: 2012-12-15, 21:05   

Jestem z Zielonej Góry, chętnie wezmę udział w badaniu, mam też znajomą z bliskich okolic Wrocławia, która karmi Barfem i myślę, że również może się zgodzić, napisz tylko na czym to ma dokładnie polegać.
 
 
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-08, 16:30   

Wracam po przerwie, mam nadzieję że wybaczycie mi tę długą nieobecność. :-) Temat jest wciąż aktualny, ale uległ modyfikacji - badane będą tylko próbki jedzenia (bez psich kup).

Będę potrzebowała próbek jedzenia z tygodnia (prosiłabym o taki wybór "dań" żeby na przestrzeni tygodnia dieta była w miarę możliwości zbilansowana). Sama próbka to ok. 10% dawki (posiłku). Musi ona też odzwierciedlać rzeczywisty skład posiłku (z gotowymi mieszankami nie ma problemu; kiedy podajemy np. skrzydełko z kurczaka, to na próbkę nie możnaby przeznaczyć kawałka skóry, ale taki plasterek kość+skóra+mięso).

Musiałby być one mrożone i opisane (rodzaj mięsa, wyręb jeśli wiadomo, skład jeśli to mieszanka warzywna lub jeśli dodane są jakieś suplementy, masa tego co pies zjadł). Potem w jakikolwiek sposób dostarczone do Wrocławia (to do ustalenia indywidualnie z każdym właścicielem psa). ;-)

Poza tym potrzebny byłby opis psa i ocena jego kondycji na początku i na końcu tygodnia "próbkowego" (chętnym do współpracy wyślę schemat tej oceny, nie jest to nic skomplikowanego). Opis psa powinien zawierać zawierać podstawowe dane: imię ;-) , rasę, masę, wiek, płeć, informację o tym czy jest kastrowany, aktywność, stan fizjologiczny, ewentualne choroby mające wpływ na żywienie.

Mile widziane byłby też zdjęcia, które mogłabym umieścić w pracy (oczywiście z podaniem autora).

Celem całego tego zamieszania jest zbadanie wartości energetycznej posiłków (czy pokrywają zapotrzebowanie).
 
 
wierzba188 

Barfuje od: 1-11-2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Lis 2012
Posty: 7
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-04-08, 19:00   

Witaj, zbieranie próbek jedzonka - nie ma sprawy , gorzej z dostarczeniem ich do Wrocławia :cry:
_________________
Dancze
 
 
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-05, 15:09   

Analizowano dietę dziewięciu psów żywionych dietami surowymi. Psy były bardzo różne –mieszańce i rasowe, psy i suki (kastrowane i nie),w wieku od 1,5 roku do 16 lat, wagowo od 5,5 do 34kg.Wszystkie z nich były w dobrej kondycji (ocenionej ujednoliconą metodą).

Od każdego z psów pobrano próbkę pokarmu odpowiadającą tygodniowemu jadłospisowi. Próbki ujednolicono, zliofilizowano i poddano analizie laboratoryjnej - oznaczono zawartość suchej masy, białka surowego, tłuszczu surowego, włókna surowego, popiołu surowego oraz wapnia i fosforu. Na podstawie tych danych oblicza się zawartość BAW-u i energii metabolicznej oraz stosunek Ca:P.

Dla poszczególnych psów obliczono zapotrzebowanie na wyżej wymienione składniki i porównano je z ich pokryciem przy podawaniu pokarmu surowego (na podstawie informacji o ilości podawanego pokarmu) oraz z hipotetycznym pokryciem przy podawaniu suchej karmy (wzięto pod uwagę ilość zalecaną dla danego psa przez producenta biorąc pod uwagę masę psa i aktywność). Rozpatrywano dwie karmy: Bosch Adult, Drób i Orkisz i Orijen Adult.

W pokarmie naturalnym średnia zawartość wody to 63%, w suchych karmach – 10%.
Można zauważyć, że im mniejszy pies tym bardziej zbliżone są ilości (wagowe) podawanych karm i pokarmu surowego. W przypadku największego z psów różnica ta jest dosyć duża – kg surowizny lub 270 g karmy.

Poniżej wyniki w zestawieniu z moim zdaniem najczytelniejszymi normami procentowymi (w pracy porównywałam też z innymi):
Wszystkie % poniżej dotyczą suchej masy.
Popiół surowy
Dużo kości w diecie = dużo popiołu. Średnio prawie 24% w analizowanych dietach surowych.. Karmy: 6 - 9%.
Białko
Surowe i bezzbożówka ok. 42% białka, zwykła karma prawie 24%. Zapotrzebowanie min. 18%.
Włókno
Surowe jedzenie: średnio 0,9%, Orijen 5,5% (sporo - większość karm bezzbożowych zawiera dużo warzyw i owoców, stąd włókno), Bosch niecałe 3%. Normy mówią najczęściej o 1 – 4%, ale można tez spotkać zalecenia do 7%.
Tłuszcz
Surowizna średnio 32%, Orijen 20%, Bosch 11%.
Zapotrzebowanie 20%.
Węglowodany
Bosch 55% , Orijen -23%, a pokarm surowy- 2,6%.
Max. Dopuszczlana ilośc 65% .
Ca:P
W pokarmie surowym średnio 1,4:1, Bosch 1,17:1, Orijen 1,3:1.
Odpowiedni stosunek wapnia i fosforu wynosi jedną część fosforu na jedną do dwóch części wapnia.
Energia
Rozpatrywane normy zapotrzebowania na energię (trzy różne) były tak wysokie, że w najgorszym przypadku (czyli najbardziej wyśrubowanej normie) średnie braki w przypadku pokarmów bez zbóż wynosiły nawet 37%( tu już oczywiście nie s.m., a po prostu %), a w karmie Bosch 21%.

Ciężko do jednego worka wrzucić obie analizowane karmy, a karma bezzbożowa, choć wg producenta jest „biologicznie odpowiednia” znacznie różni się od zbadanych diet surowych.

To czy dany sposób żywienia pokrywa minimalne zapotrzebowanie na konkretny składnik zależy przede wszystkim od norm które się przyjmie. Te są jednak bardzo rozbieżne.
Dlatego, moim zdaniem, najlepszym wyznacznikiem tego czy odpowiednio żywimy psa jest jego stan, a nie to czy dany pokarm spełnia normy. Można je traktować jedynie orientacyjnie. W końcu wszystko jakieś normy spełnia – karmy tzw. marketowe też. Poza tym zawartość poszczególnych składników w pokarmach stosowanych w surowych dietach może być bardzo różna i jest zależna od wielu czynników, szczególnie przy stosowaniu produktów ekologicznych.


Składy karm są ogólnie dostępne, natomiast skład analizowanych próbek pokarmów surowych był wg mnie najbardziej zbliżony do tego co proponuje Billinghurst, niekoniecznie do tego co – z tego co kojarzę -jest promowane tu na forum. Mam na myśli przede wszystkim większą ilość kości w stosunku do zawartości mięsa, choć ciężko to ocenić – gotowe mielonki to zazwyczaj wielka niewiadoma pod tym względem, a i np. mostek cielęcy mostkowi nie równy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne