BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
Muhikons 

Barfuje od: 29.11.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Lis 2013
Posty: 68
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2014-08-30, 19:37   

Proszę, poratujcie mnie ponownie, przydałby się nowy przepis:) Kot roczny 4,5kg, ale dostaje porcje na 4kg. Drugi to kociak.

W zapasach mam:
serca kurze 150g
żołądki kurze 150g
wątroba indycza dużo :-D

Muszę coś zrobić na szybko i dość tanio, bez latania po wszystkich mięsnych ;-) Najszybciej upoluję:
kurczak udo
indyk gulasz (z tym zawsze mam problem, czy traktować to jako chude czy "ze skórą"? Skóry tam mało, ale często skrawki aż ociekają tłuszczykiem)
wołowina gulasz

Suplementy:
Cytat:
mączkę ze skorupek jaj Lunderland, Lunderland drożdże, Lunderland algi, Lunderland tran z dorsza, Fortan Fortain i sól himalajską [...] taurynę, Tokovit 100 i olej z łososia.


Dałoby się coś z tego wyczarować? :) Jeśli składniki mięsne za liche, to się coś dokupi.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-08-30, 19:52   

Muhikons :kwiatek:
Wybór mięs całkiem dobry sama z takich robię ... A może najpierw kupisz mięsa np. po 1kg i dasz znac co masz a ja szybciutko zrobię Ci przepis ?? :mrgreen: Czy chcesz taki na już i bedziesz szukac mięs pod niego??
 
 
Muhikons 

Barfuje od: 29.11.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Lis 2013
Posty: 68
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2014-08-30, 20:26   

Jak zwykle niezawodna Shana :kiss:
Tak wspomniałam na wszelki wypadek, bo jak patrzę na te skomplikowane przepisy ze wszystkich mięs świata, to takie gulasze i kurczaki przy tym bledną :) Wolę mieć wyznaczone zadanie, czyli najpierw listę zakupów :mrgreen: Tak mi jakoś łatwiej.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-08-30, 20:41   

Muhikons :kwiatek:
Proszę bardzo przepis:

Cytat:
Mieszanka na 33 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 148 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 000,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
1 000,0g Indyk mięso ze skórą
1 000,0g Wołowina gulasz
150,0 g Kurczak serce
150,0 g Kurczak żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
100,0 g Wątroba indycza
7,2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
3,9 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,6 g Drożdże piwne
41,1 g Fortain
3,7 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
20,8 g Mączka ze skorupek Lunderland
12,8 g Sól himalajska
8,0 g Tauryna
1 305,0g Woda

Wiadomo olej z łososia dodajesz w ml. Młodziakowi nie wyliczasz porcji. A dla starszego kocurka to masz na górze wyliczoną porcję mniej więcej. Działaj. :kwiatek:
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 00:15   

Shana55 :kwiatek: ,

czy mogłabyś sporządzić mi jakiś przepis z perliczkami? Będę miała 2 tuszki, myślę, ze ok 1 kg mięsa uda się z tego pozyskać. niestety perlicy nie ma w kalku i kompletnie nie wiem jak się zabrać za mieszankę inne mięso dokupię np. kaczkę lub gęś, pewnie bedzie potrzebne coś tłustego :food:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-01, 01:26   

wolfinka :kwiatek:
Perliczkę omawialiśmy już na forum :mrgreen:
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#13379
Dane do perliczki tu:
http://www.ile-kalorii.pl/?q=perliczka
Jako że to chude mięsko do mieszanki tłuste by sie jeszcze przydało. :mrgreen:
 
 
Jolene 

Dołączyła: 03 Cze 2014
Posty: 10
Wysłany: 2014-09-04, 02:52   

Drodzy forumowicze!

Bardzo proszę Was o porady w związku z przygotowaniem mojej pierwszej mieszanki dla mojego kociambra :)

Buszuję po forum od kilku godzin ale ciągle się gubię. Niestety, nie mam też mieszanek suplementowych (ale mogę je kupić jutro/dziś w ciągu dnia).

Kociak jest już po "przejściówce", jadał gotowane, teraz chętnie jada surowe, pojedyncze podroby i szyjki.

Po dzisiejszej wizycie w "mięsnym" dysponuję:

0,5 kg udek z kurczaka
0,5 kg skrzydełek z kurczaka
0,5 kg serc z kurczaka
0,5 kg żołądków indyczych
0,5 kg szyjek z kurcząt
0,5 kg kurzych łapek, z których mam zamiar zrobić wkładkę galaretkową :)

Posiadam tran, wapno płynne oraz witaminę B (dawałam to ostatnio mojemu choremu kotu, już za TM)

Czy z tych składników można zrobić jakąś podstawową mieszankę? Jeśli nie to co dokupić? Będę wdzięczna za porady, sama się gubię, chcę to jakoś rozsądnie wymieszać a naprawdę nie wiem jak zacząć.

PS. Kot waży 3,8 kg. Jest BARDZO aktywny i bardzo umięśniony (rasa Cornish Rex). Intensywnie biega 3-4 razy dziennie (po kilka minut, do utraty sił), codziennie bawi się laserkiem/wędką po kilkanaście minut, codziennie skacze bardzo wysoko (wysoka lodówka, szafki, regały).
 
 
Jasia_R 

Barfuje od: niedawna
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-04, 11:07   

hej, pewnie jak wiekszosc osob, ktore tu pisza - jestem nowa, mam 2 roczne koty (kotka przy ost wizycie u weta wazyla 3,7kg, a kot 4,8kg - lekki tluszczyk na podbrzuszu, ale narazie nic niepokojacego), oba domowe, srednioaktywne

moge prosic Was o pomoc w przyrzadzeniu przepisu drobiowego (takie kolo mnie sa skelpy i dosc dobrze zaopatrzone w poszczegolne czesci, cale np kurczaki, szyje indycze, porcje rosolowe, mnostwo podrobow itp) ewentualnie drobiowo-rybnego (mijam dosc przyzwoity rybny wracajac z pracy). To co trzeba bedzie i w takiej ilosci jak podacie to zakupie :)

Co do suplementow, to czeka mnie wizyta w aptece (widzialam, ze czesc mozna spokojnie tam kupic, bylabym tez wdzieczna za podpowiedz czego najlepiej tam szukac, nie jestem przekonana do gotowych mieszanek dostepnych w sklepach internetowych, a zeby kupowac na pierwszy raz wszystko w specjalistycznych sklepach to nie mam przekonania, z czasem wolalabym po prostu to dokupic ;) )

w przyszlosci zamierzam wspomagac sie kalkulatorem, jednak na chwile obecna moje wiedza nie jest do tego wystarczajaca :mrgreen:

z obecnych przygotowac zaopatrzylam sie w stara, reczna maszynke do mielenia, wiec przepis z mieleniem np szyjek indyka wchodzi w gre :)

Nie chodzi o duza porcje, bo to pierwszy raz i musze dopiero zorientowac sie jak futra zareaguja - jak do tej pory spokojnie jadly gotowane mieska/rosolki/galaretki domowej roboty, conieco mieska surowego takiego, co to sie przy filetowaniu odkrajalo. Mielone z inyka to byl wrecz przysmak. Bardzo chetnie chrupia kostki kurczakowe (trzeba je wrecz przed nimi chowac) i wszelkiego rodzaju chrzastki. Obecnie sa na 1/3 porcji dziennej mokrego + 2/3 (rozlozone na dwa razy) suchego

Z gory bardzo dziekuje! :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-04, 11:24   

Jolene :kwiatek:
Z Twojego postu wynika, że jeszcze sporo czytania forum przed Toba. :mrgreen:
Proponowałabym na początek poczytać ten dział:
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=9
Zwłaszcza te pierwsze ważne tematy napisane przez Dagnes. Dostaniesz info w pigułce co i jak.
Potem dobrze by było poczytać dwa ważne tematy tu:
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=14
Kolejny krok to znajomość suplementów:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364
a jak już bedziesz wiedzieć co i jak radzę zaopatrzyć się w kalkulator barfowy.,
Co do składników zdobytych w mięsnym.... to tak:
Mięso z udka bez kości ze skórami i tłuszczem może byc, podrobów w mieszance nie powinno być więcej jak 20% ilości mięsa, części z kością np. skrzydełko to nie więcej jak 30% ilości mięsa.
Nie wiem jaki masz tran, a zamiast wapna w płynie stosujemy mielone skorupki z jajek.
Suplementem wit.B są w Barfie drożdże piwne, więc trudno mi doradzic co z ta wit.B zrobić.
Moja rada, dokupić mięsa bez kości i tłustego z kilogram i udek też bo jak mięso odkroisz od kości
to z pół kilo udka niewiele zostanie. Kocie aktywne, prawie 4kg to dzienna porcja mieszanki to 130g (mięsa wraz wodą i dodatkami.)
Na szybko mieszanka z tego co masz może wyglądać tak:
0,5kg udka z kurczaka (bez kości ze skórą)
0,5kg wołowina srednio tłusta
150g serc z kurczaka
1szt skrzydełko z kurczaka
50g wątróbki
2g soli jodowanej
2 żółtka
małą łyżeczke tranu, małą płaściutką łyżeczkę mielonych skorupek, 1kaps. wit E 100
400ml wody
Wiadomo to prowizorka, nie należy tego zbyt długo stosować.
W międzyczasie trzeba postarać o resztę suplementów, jakąś wagę lub miareczkę do supli.
No i czytać, czytać, czytać. Do dzieła :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez shana55 2014-09-04, 13:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-04, 11:32   

Jasia_R :kwiatek:
Do Ciebie jak najbardziej pasuje też post jaki napisałam do Jolene :mrgreen:
Poczytaj, dowiesz się więcej.
Z kościami nie należy przesadzać, więc uważaj. Szyje z indyka nie za bardzo nadają się dla kota nawet po bardzo dokładnym zmieleniu. Możesz jedynie rzucić kawałek do zabawy może sobie coś mięsa obgryzą :mrgreen:
 
 
Jasia_R 

Barfuje od: niedawna
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-04, 11:47   

No czytam i czytam i czytam, wiekszosc tych tematow mam przeczytane, ale to ogrom wiedzy jak na ostatnie 24 godziny, moje pytanie takie: co moge dac zamiast skorupek jajek? (nie mam nic, zeby je zmiksowac, nie da sie tego zastapic zmielonymi czesciami kosci?)

poza tym ciezko u mnie w okolicy z wolowina - predzej znajde np czesci indyka (udka, szkrzydlo), mam tez colon C, widzialam, ze czesto sie pojawia - dodawac?

lepiej dawac podroby z kurczaka czy z indyka? (w moich sklepach jest do takowych dostep)

z suplementow aptecznych, z tego cowidzialam i da sie w miare latwo zdobyc to drozdze piwne, vit E, tran (polecasz jakies konkretne firmy bez dodatkow?), ale czy moge tam tez szukac tauryny i suplementow zastepujacych hemoglobine?

jesli by mi sie cos z powyzszych w aptece udalo dorwac/zamowic "na jutro" to w jakiej ilosci na podana mieszanke dodawac?

milion pytan ^^
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-04, 12:17   

Jasia_R zajrzyj tutaj do kramika, http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=19
można dać ogłoszenie o chęci kupna, może ktoś, kto ma więcej podzieli się suplami.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-04, 12:26   

Jasia_R :kwiatek:
Faktycznie sporo wiedzy do ogarnięcia :mrgreen: ale to sie bardzo przydaje.
Przepis dla Joleny oparłam na kalkulatorze tak plus minus. Ty możesz skorzystać oczywiście z gotowych przepisów, skoro kalkulator za ciężki na razie dla Ciebie.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Mięs można używać wszelakich poza wieprzowiną (wirus) zasada jedna, musi być tłuściejsze, podroby także wszystkie jakie zdobędziesz, tylko ich udział w mieszance to 15%, mięsa z kością 30% .
Tu jest wątek dotyczący tranu poczytaj zdecydujesz co dla ciebie korzystniejsze
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=328
Skorupki z jajek się mieli na mączkę :mrgreen: można je zastąpić cytrynianem lub innym preparatem. Link do strony z wykazem:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364
Colon C podajemy kotu jako balast dla lepszego wypróżniania, może być ale nie musi.
Tak że widzisz czytać, czytac i jeszcze raz czytać :mrgreen:
Ważniejsze rzeczy nawet wynotować, żeby były pod reką. Szybciutko wszystko ogarniesz a potem będziesz sama z siebie dumna jak koteczki bedą jadły ze smakiem. Powodzenia
I pytaj jak co nie wiesz, bedziemy służyć pomoca.
 
 
Jasia_R 

Barfuje od: niedawna
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-04, 13:25   

shana55
wlasnie wrocilam z apteki i mam tokovit 400 (byl tylko taki) i tran w kapsulkach (na 2 kapsulki vit A µg210 vit D µg1,8)
jedyny preparat drozdzowy jaki byl w aptece mial w skladzie oprocz drozdzy dwutlenek krzemu i sterynian magnezu... poniewaz nie wiedzialam co to jest to nie kupowalam, brzmi groznie :p
oczywiscie ani alg, ani tauryny nie bylo :(
jeszcze pytanie - czy dodajac colon c nie potrzeba dodac troche wiecej wody do mieszanki? bo przeciez on dosc mocno wode absorbuje...

przeredagowalam przpis (z czego z miesa to 28% z koscia (skrzydelka), a podroby 15,7%)
0,5kg udka z kurczaka (bez kości ze skórą)
0,5kg gulaszowe z indyka
200g serc z indyka
500g skrzydełko z kurczaka (lub indyka?)
80g wątróbki
2g soli jodowanej (nie zmienialam ilosci)
2 żółtka
małą łyżeczke tranu,
(zwiekszylam ilosc skrzydelek z koscia do mniej wiecej 30%, wiec nie dodaje juz skorupek?),
1kaps. wit E
400ml wody
+dalabym colon c (nie wiem w jakiej ilosci i jak to wplynie na wode w mieszance, moje koty surowizny zazywczaj nie jadaly i nie chce miec rewelacji na poczatku)

jesli jest w miare ok, to biegne po pracy do sklepu kupowac skladniki! :) a jak sie pierwsza porcja przyjmie, to inwestuje w porzadne suplementy
uff :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-04, 13:44   

Jasia_R :kwiatek:
Nie możesz sobie dowolnie przeredagowywać przepisów. Albo w kalkulator do robienia zbilansowanych mieszanek się zaopatrzysz albo rób mieszankę z gotowego przepisu i trzymaj się go ściśle. Link do strony z przepisami już Ci podałam.
Jolenie zrobiłam przepis mniej więcej zbilansowany, Twój nie jest wcale. :evil:
30% mięsa z kością w twoim przypadku to ma by max 300g skrzydełka z kurczaka. Kości ze skrzydła indyka się nie nadają niestety!!!
Kości jak i mięso zawierają w swoim składzie dużo fosforu do zbilansowania którego potrzebny jest wapń ze skorupek lub inny, i nie ma takiej opcji żeby jej nie podać. To nie jest dowolne podawanie jak Tobie pasuje.
Colon C podaje się w ilości 2 łyżeczek na 1kg mieszanki. Wody możesz dać trochę więcej.
Zachęcam Cię do dokładnego czytania wątków....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne