BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-04-26, 12:32   

A tłusty szponder, albo tłusta łata? Kaczka jako taka jest tłusta, można powycinać tłuszcz z niej i zostawić na przyszłość do mieszanek bo na raz może być za tłusto. Popytaj o tłuszcz gęsi, w ostateczności smalec gęsi, wiem że jest dostępny bo to teraz moda smażyć na tłuszczu gęsim. Ale smalec to już ostateczność, niektóre koty go lubią.
Tufitka napisał/a:
ja tłuszcz mielę razem z podrobami drobniej (nie na szarpaku) żeby koty go zjadały. Na razie się sprawdza. Skórki też można tak potraktować.

Ja też tak robię bo moje koty tłuszczu nie lubią. Jedynie jaki tłuszcz zjedzą, czasem jako przysmak to tłuszcz gęsi (dzięki Tufitka za podpowiedź :kwiatek: )
..Asia.., nie zniechęcaj się, na początku jest bardzo trudno, ja też miałam chwile zwątpienia, ze się tego nie nauczę :-) . A jaką masz wersję kalka?
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-04-26, 12:52   

mam taki kalk: Kalkulator_BARF_for_Excel_1.9
wydaje mi się, ze to najświeższa, prawidłowa wersja.

I naprawdę, nic sie nie świeci na czerwono, a poziom fosforu w drugim przepisie jest ok (tak jak wcześniej rozpisywałam)
Nawet extra zamówiłam mączkę kostną, bo z samymi skorupkami (daje mięso bez kości) miałam niski poziom fosforu i wapnia.

I w ogóle wydaje mi się, że staję się tu trollem, bo stale się o cos pytam i stale gdzieś cos piszę...
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-04-26, 12:56   

Kalka masz ok, najnowsza wersja.
..Asia.. napisał/a:
I w ogóle wydaje mi się, że staję się tu trollem, bo stale się o cos pytam i stale gdzieś cos piszę...

No bez przesady, wszyscy mieliśmy dużo wątpliwości, ja też ciągle o coś pytałam :-)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-26, 15:08   

..Asia.. napisał/a:
skąd bierzecie surowy tłuszcz?
kupuję w sklepie, gdzie nabywam drób. Teraz mają gęsi tłuszcz mrożony, ale szybko się rozmraża i łatwo mieli :mrgreen:
..Asia.. napisał/a:
tłuszcz wołowy
szponder z tłuszczykiem zmiel na małych oczkach (albo jeszcze mniejszych), żeby był w małych porcyjkach. Może taka wielkość kotów nie zniechęci do jego zjedzenia :hmm: . Popróbuj :kciuk:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-04-26, 17:10   

..Asia.. :kwiatek:
Nie robisz źle, nie myśl tak, masz tylko niedociągnięcia w wiedzy. Powinnaś więcej czytać albo pytać.
Znajomość kalkulatora polega na tym, że w kolumnie SUMA czyli G3 wartości muszą
być takie same lub trochę niższe niż w kolumnie NORMA czyli E3.
Natomiast proporcje muszą zostać zachowane. Wtedy jesteś pewna, że wszystko jest ok.
O tym wszystkim było wielokrotnie pisane na Forum.
Ja Cie nie krytykuje tylko uczę a jak już poznasz tajniki to będzie Ci znacznie łatwiej.
Musisz czytać Forum korzystać z opcji szukaj.
Nie sugeruj sie tylko tym że w kalkulatorze nic nie świeci na czerwono i procenty się zgadzają, ważne jest też przeliczenie minerałów, białka i tłuszczu na kg.m.c. kota na dzień.
Wtedy juz wiesz szczegółowo czego i ile kot dostaje i czy to jest prawidłowe.
Tak że ucz się, działaj a kot do wszystkiego sie przyzwyczai jak będzie miał odpowiednią motywację. My Ci radzimy coś co same przerabiałyśmy ze swoimi zwierzakami, a kazdy kot
jest inny i trzeba do niego dostosować formę mieszanki i jedzenia. Tłuszcz tez możesz stosować gęsi, jest zdrowszy niz wieprzowy, koło udek z kurczaka też sporo tłuszczu się znajduje i wcale do mieszanek nie potrzeba dobrego mięsa, mogą być okrawki, odpadki tłuste oczywiście świeże, może to być wołowina, kaczka, królik, nawet gęś.
Sa wątki na Forum co o tym mówią, poczytać trzeba. Nos do góry i do roboty. :mrgreen:
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-04-27, 09:03   

Dziękuję za rady, rozumiem, że wartośc powinny być raczej poniżej niż powyżej.
Suma-norma = wszystko jasne, rozumiem.

Ja naprawdę mnóstwo tu czasu spędzam, przy nerkowym psie nie da się robić barfa, bez czytania.
Siedzę tu od listopada, naprawdę to nie jest tak, że z doskoku wzięłam się za barf i od razu o podstawowe rzeczy pytam, zamiast przeszukiwać forum.
Prawda jest taka, że skupilam się na chorym psie (gdzie postów nerkowych są setki stron) a kotu wrzucałam mieszanki tak, aby kalk nie świecił się na czerwono.
Ale teraz wszystko jasne. Dotłuszczę mieszanki, Suma będzie jak Norma lub poniżej i proporcje takie jak piszecie (choć w kalku tez proporcje są w dość dużym przedziale dozwolone)
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-04-27, 11:38   

..Asia.. napisał/a:
Dziękuję za rady, rozumiem, że wartośc powinny być raczej poniżej niż powyżej.

Tak, zdecydowanie w tym kierunku trzeba iść. Jeśli raz Ci coś wyskoczy troszkę ponad to też nie tragedia, w następnej mieszance skorygujesz to :-) .
Wszyscy mieliśmy mnóstwo pytań i wątpliwości, z czasem cała wiedza się układa, więc spokojnie, nie przejmuj się, ogarniesz wszystko :-)
 
 
katrina114 

Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 23
Wysłany: 2017-05-01, 18:54   

Witam
Jutro ciocia uraczy mnie mięsem,dlatego proszę o przepis jesli to możliwe,mam trzy kotki 6kg ,5.700kg i 5,500 kg,kotka 5.700 ,-czwarty tydzień ciąży najbardziej mi zależy aby ta mieszanka była przygotowana pod nią(pozostałe najwyżej zjedzą mniej)
Bede miala
2.5 kg indyk udziec ze skórą
2 kg wołowina szponder
0,5 kg kaczka piers ze skórą
Wątróbka indycza,serca,żołądki pod dostatkiem
Posiadam rownież
Taurynę
Maczkę ze skorupek lunderland
Sol himalajska niejodowaną
Drożdze browarnicze lunderland
Hemoglobine wieprzowa pokusa
Algi morskie lunderland
Tokovit E 100
Wit D w kapsułkach
Smalec z gęsi
Olej grizzly podaje do pyszczka
Zalezy mi tez żeby rozluznic troszkę stolce bo są bardzo twarde i czasami mam wrazenie ze cięzko im to idzie.bede bardzo wdzięczna za pomoc.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-05-01, 22:01   

Katrina114
Prosze przepis :mrgreen:

Mieszanka na 14 dni dla 18 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 640 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
2 500,0g Indyk udziec ze skórą
2 000,0g Wołowina szponder
500,0 g Kaczka mięso ze skórą
800,0 g Indyk serce
300,0 g Indyk żołądek
8,0 szt Żółtko jajka
160,0 g Wątroba indycza
6,8 g Mączka z alg morskich Lunderland
18,3 g Drożdże browarnicze Lunderland
87,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
6,9 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
70,0 g Smalec gęsi
38,4 g Mączka ze skorupek Lunderland
25,0 g Sól himalajska
16,0 g Tauryna
2 120,0g Woda

Policzyłam mieszankę na 18kg kota. Tak żeby kotna koteczka miała mniej więcej 250g mieszanki dziennie a pozostałe koty ten 6kg 200g i ten 5,5kg 190g.
Dołożyłam do przepisu żółtka i tłuszcz, żeby mieszanka była kaloryczniejsza i bardziej syta.
W mieszance brakuje 800 j.m. wit.D ale nie dodałam, bo Ty podajesz olej Grizzly a tam tez sporo wit.D jest. Żeby nie przedobrzyć przelicz ile koty dostają oleju dziennie i czy trzeba jeszcze dodawać D do mieszanki. Przydało by się trochę (w zamian za indyczą,) wątroby z kaczki, żeby podnieść poziom miedzi, żelazo się wtedy lepiej przyswaja i wątróbki z kurczaka dla biotyny i kwasu foliowego. Obniżyłam troszke ilość soli, żeby potas nam za bardzo ponad normą nie wychodził. Możesz jako balast dla lepszego wypróżniania użyć świeżo mielone siemie lniane lub trochę świeżego startego buraka, płaską łyżeczkę do dziennej porcji.
Smacznego koteczkom :food:
 
 
katrina114 

Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 23
Wysłany: 2017-05-02, 06:50   

Bardzo dziękuję za przepis Shana 55 jesteś niezastąpiona :)
Mam jeszcze kilka pytan,czy podroby indycze można zastąpić tymi z kurczaka.?olej Grizzly dostają jedno nacisnięcie pompki do pyszczka,to moze tej wit D dołożyc i ewentualnie ile?czy kociak 3.5 miesiąca może również jeść taką mieszankę?
Pozdrawiam serdecznie. :kwiatek:
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-02, 11:30   

katrina114 napisał/a:
czy kociak 3.5 miesiąca może również jeść taką mieszankę?
:food: jak najbardziej może i je tyle ile che, poczytaj Barf dla kociąt. Jak żywić maluchy? szczególnie 6 post na pierwszej stronie, gdzie mowa jest o dziennym zapotrzebowaniu na energię na 1 kg wagi ciała w zależności od wieku kotka :kciuk:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-05-02, 17:09   

katrina114 :kwiatek:
Oczywiście że można zastąpić ale każdą zmianę składników trzeba uwzględnić w przepisie i przeliczyć go na nowo.

Co do wit.D to przeliczała to wszystko Margot, w wątku o oleju z łososia, zacytuję:
Cytat:
1gr. oleju z dzikiego łososia Lunderland = 92,4 I.E. wit. D3,
gdzie całkiem bezpieczna norma dla kota to 5-10 I.E./1 kg masy ciała/dzień

To samo dotyczy oleju Grizzly bo też jest z łososia dzikiego i parametry ma podobne.
Przelicz sobie wszystko i zdecydujesz czy dokładać jeszcze wit.D do mieszanki.
W/g już mnie samo podawanie Grizzly prosto do paszczy w dawce 1ml/dzień/4kg kota to jest przekroczenie normy.
 
 
katrina114 

Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 23
Wysłany: 2017-05-03, 08:52   

Shana55 a mogłabyś mi przeliczyć ten przepis z podrobami z kurczaka?byłabym bardzo wdzięczna.nie bardzo wiem jak przeliczyć tą wit D ,może mogłabyś mi to rozpisać. :kwiatek: :kiss:
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2017-05-03, 14:59   

dzien dobry, oto moje drugie podejscie do stworzenia mieszanki:
Mieszanka na 14 dni dla 8 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 291 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 000,0 g Wołowina średniotłuste mięso
550,0 g Indyk udo ze skórą
300,0 g Kaczka udo
500,0 g Kurczak skrzydełka całe
150,0 g Kurczak serce
150,0 g Kurczak żołądek
30,0 g Cielęcina nerki
3,0 szt ¯ó³tko jajka
107,0 g Wątroba wołowa
6,1 g Tran z wątroby dorsza Lilly's Bar
8,2 g Drożdże browarnicze Lunderland
32,5 g Fortain
3,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
10,0 g Wapno z alg (Algenkalk Lilly's Bar)
10,0 g Sól himalajska
6,0 g Tauryna
1 003,0 g Woda
70,0 g Masło
4,1 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar


Bialko 5,1
wapn : fosfor 1,15
potas : sod 1,36

prosze o weryfikacje, czy wszystko w porzadku :->
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-05-03, 17:48   

Katrina114 :kwiatek:
Możesz dać tyle samo serc i żołądków z kurczaka co w przepisie tylko popraw mączkę ze skorupek na 37g i sól na 24g. Reszta może zostać tak jak jest.
Co do oleju Grizzly to nie używam go nie wiem ile jedno naciśniecie pompki ma mililitrów.
Napisz mi te informacje postaram się przeliczyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne