BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
goniatrze 

Barfuje od: 2023
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 10 Paź 2023
Posty: 8
Wysłany: 2024-08-07, 15:42   

Hebe napisał/a:
goniatrze, kurcze, mało. Nie ma olejów, można by kombinować z rybami, żeby uzupełnić omegi i witaminę D. Jako balast w tym wypadku może gotowaną marchewkę zamiast podrobów (dynia chyba też może być). Sól niejodowaną ma? ta witamina E to rozumiem kapsułki?


Ma olej z łososia w tej chwili (Pure Ocean Nutrients), ale kotkom nie smakuje, więc będzie zmieniała. Ryby i drób zostały wykluczone przez weterynarza.
Sól jest, wit. E w kapsułkach żelowych.
_________________
pozdrawiam
 
 
Gotyer 

Dołączył: 19 Lip 2024
Posty: 4
Wysłany: 2024-10-02, 15:39   Spora różnica wody w przepisie

Hej,

Zazwyczaj robiłem barfa dla mojego kota z gulaszu wołowego i indyka(pierś), ale teraz musiałem wziąć łopatke wołową + indyka. Kalkulator wyliczył mi prawie 1,2l wody więcej…

Ktoś wie dlaczego aż tyle? Aktualnie mam problem bo z przepisu wyszła lekka zupa i kot nie chce tego ruszysz 🤕
Używam kalkulatora na telefon z tego forum

Przepis:

Łopatka wołowa 2kg
Pierś indyka 2kg
Kacze serca 630g
Łój wołowy 300g
Wątroba indycza 125g
Tran z dorsza 8,5g
Alga 4,2g
Drożdże browarnicze 13,9g
Żelazo 62g
Wit E 3g
Węglan wapnia 25,6g
Sól himalajska 21,3g
Marchew gotowana 520g
Omega-3 27g
Tauryna 10,4g
Woda 2,972 l dokladnie

Przepis w którym używałem gulaszu zamiast łopatki, miał 1,8l wody, a resztę rzeczy bez większych zmian

Przy okazji prosiłbym o podpowiedź czy z tym przepisem wszystko jest w porządku, niby według kalkulatora spełnia normy, ale dopiero zaczynam swoją przygodę z barfem i jest to trzecia mieszanka którą robię
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1089
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-10-03, 09:04   

Gotyer, na szybko rzuciłam okiem w kalkulatorze na mięsa. Zobacz jaka jest różnica w "wilgotności" jednego a drugiego mięsa. Jak to dobijesz do 2 kg, to tak wychodzi. Kalkulator automatycznie wylicza ilość wody tak, żeby wilgotność mieszanki trzymała się na poziomie 75%, stąd ta różnica.

Ale co mogę doradzić na "kota, który nie chce tego jeść" - może być tak, że po przemrożeniu się przeprosi z tą mieszanką. Też przy rozmrożeniu ta woda się odziela/sływa od mięsa, więc możesz spróbować dać samo mięso, a płyn osobno. Możesz też w misce dać mięso + wodę, ale nie mieszać. Kombinuj, bo szkoda wywalać mieszankę.

A czy jest wszystko ok - napisz coś więcej o swoim kitku: w jakim jest wieku, czy ma jakieś problemy zdrowotne, to wtedy trochę łatwiej coś podpowiedzieć :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Gotyer 

Dołączył: 19 Lip 2024
Posty: 4
Wysłany: 2024-10-03, 11:04   

Kot rasy brytyjskiej, ma 5lat, nie chorował i nie choruje na nic, jedyne co mu dolega to alergia na kurczaka.

Co do przemrożenia to faktycznie nieco pomogło bo trochę zjadł, ale jest to ewidentne zmuszanie się przez niego gdy jest już mocno głodny. Wcześniejszą mieszanką zajadał się do tego stopnia że aż o nią prosił, leżąc pod lodówką 😅 Zostało mi jedno opakowanie starej mieszanki próbowałem go oszukać, mieszając z tą nową. Niestety jest na tyle sprytny że wyjada dobre, a resztę zostawia…
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 254
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-10-03, 22:00   

Gotyer,
Może kitkowi nie odpowiadać rodzaj mięsa. Moja najmłodsza uwielbia udziec wołowy, ale jak kiedyś zmieniłam udziec na pręgę to strzeliła focha i jadła jak naprawdę była głodna.

Możliwe też, że akurat ta partia mięsa kotu niesmakuje, bo pachnie lub smakuje inaczej.

Możesz spróbować posypywać jedzenie odrobiną drożdży browarniczych. Czasem to przekonuje do zjedzenia mieszanki.

kacze podroby też potrafią bardzo zmienic zapach i smak mieszanki i nie wszystkie koty chcą je jeść.
 
 
Gotyer 

Dołączył: 19 Lip 2024
Posty: 4
Wysłany: 2024-10-04, 11:28   

Dziękuję wszystkim za rady, na przyszłość będę wiedział, żeby trzymać się tego samego rodzaju mięsa. Faktycznie, tym razem było za dużo zmian.

Gulasz zamieniłem na łopatkę, pierś na polędwiczki (poniekąd to to samo), a indycze podroby na kacze. :/

Ale dzisiaj pojawiło się światełko w tunelu – rozmroziłem kolejny pojemnik, który mroził się przez kolejno 3 dni i kot zaczął jeść. 😅

Na sposób z drożdżami wpadłem, gdy tylko zauważyłem, jak mój kot za nimi szaleje, ale zjadał tylko to, co było nimi posypane, a resztę zostawiał. Nie chciałem też używać ich za dużo, bo to suplement, a nie smakołyk…
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1089
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-10-04, 16:37   

Gotyer, akurat z drożdżami można trochę przesadzić. Tak samo jak się doda więcej witaminy E. Co do jedzenia, to moje koty od 14 lat na barfie do dzisiaj potrafią mnie zaskakiwać z marudzeniem albo uwielbieniem dla mieszanek, oczywiście z sobie tylko wiadomych powodów ;) Ja im często przy robieniu barfa daję spróbować mięsa, bo wtedy mam pewność, że jest świeże i jadalne.

Co do przepisu, to mam uwagi/pytania - czemu dodałeś marchewkę? Czy są problemy z wypróżnianiem? I czemu węglan wapnia? A nie na przykład skorupki z/lub bez mączki kostnej?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Gotyer 

Dołączył: 19 Lip 2024
Posty: 4
Wysłany: 2024-10-05, 13:44   

Hebe,
Wybrałem jedno warzywo spośród wszystkich podanych w kalkulatorze, marchewka wydała mi się najłatwiejsza do kupienia i przygotowania. Ale tak, zauważyłem że odkąd mój kot jest na barfie to rzadziej się załatwia, za to dużo sika.
Węglan wapnia… tak samo, kupiłem pełen zestaw podstawowych suplementów i wszystkie dodaje według kalkulatora. Skorupek i jajek nie używam z uwagi na alergię.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1089
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-10-07, 07:50   

Gotyer, tylko pytałam o tą marchewkę, bo zazwyczaj w standardzie nie ma sensu w ogóle dodawać węglowodanów. Stąd moje pytanie czy np nie ma problemu z zatwardzeniami. Ale wtedy chyba w pierwszej kolejności podpowiedziałabym, żeby zwiększyć ilość podrobów i zmniejszyć ilość krwi.

Z węglanem i alergią - jasne już :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne