BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla alergika
Autor Wiadomość
lyonessa 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 18 Maj 2024
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-26, 23:17   

panterzyca napisał/a:
lyonessa, są kwasy omega-3 z alg morskich, ale nie wiem, czy wyjdą taniej :/ Natomiast… skoro olej z ryb w tym ElfaOllie go nie uczula, to może jakieś kapsułki „dla ludzi”? One chyba są z innych ryb niż łosoś.


a może jest go za mało po prosyu... w EfaOllie olej z ryb jest na ostatnim miejscu... ale dzięki za tipa, zerknę na podobne dawki w ludzkich kapsułkach
_________________
Matka Polka Kocieckowa
tak, moje kociecko jest najładniejsze, diluj z tym ;-)
 
 
Karlem 

Dołączyła: 07 Sie 2024
Posty: 5
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-08-15, 18:19   

Witam, to mój pierwszy post. Mam ogromny problem z dwuletnią kotką od prawie roku próbujemy rozwikłać na co ma alergie. Prawdopodobnie alergia pokarmowa ale możliwe że również środowiskowa 😥 przez pond pol roku błądziliśmy z różnymi mokrymi karmami. Efektów brak kotką rozdrapuje sobie ranki koło oczu i na uszach .. Po wydrapaniu ranki konieczne sterydy bo inaczej nie przestaję się drapać. Zmienialiśmy już dwa razy weterynarz. Od maja była na gotowanym BARFIE z kurczaka. Dodatkowo dostawała przeciwhistaminowe tabletki. Przez 2 miesiące było wszystko dobrze i nagle znów się zaczęła drapać. Z suplementów udało się wdrążyć wapno, taurynę, sól jodowana, witamine E oraz OMEGA3 + dynie (pojawiły się problemy z wypróżnianiem więc dodajemy dynie). Przed drapaniem dodaliśmy żółtko z kurczaka ale skoro po kurczaku się nie drapała czy możliwe jest żeby żółtko uczuliło :-| dodatkowo kotka jest bardzo wybredna co do jedzenia i zaczyna wybrzydzać w kurczaku. Bardzo ciężko jest nam odnaleźć przyczynę alergia już nie wiemy co robić 😥 może ktoś miał podobny problem i będzie w stanie nam jakoś pomóc. Z góry dziękuję za wszelkie rady 🤗
 
 
lyonessa 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 18 Maj 2024
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-08-15, 18:29   

Karlem napisał/a:
rozdrapuje sobie ranki koło oczu i na uszach


A ktokolwiek zrobił jej posiew wydzieliny z uszu? może zwyczajnie ma świerzbowca.
Alergie pokarmowe zazwyczaj objawiają się na twarzy u kota, ze tak to nazwe ludzką nomenklaturą.

Kupcie jej krople na skórę NexGard Combo - to takie jak na pchły - podajesz na kark między łopatkami - ale działa tez na świerzbowce.

Co do jajka - tak jajko moze uczulać, a mięso z kurczaka nie. Jajko ma kilka innych białek i nieco innej budowy niż stricte proteina z mięsa.

Za mało również piszesz o tym jak była prowadzona dieta eliminacyjna. Kotka powinna być na diecie MONOPROTEINOWEJ czyli tylko jedno źródło białka przez około 4-10 tygodni ciągiem, dopiero potem powoli wprowadzasz inne mięso. Oczywiście jak widzisz pogroszenie - od razu odstawiasz. Ale tylko dieta mono i to długotrwała żeby ustalić co ją uczula.

Sterydy to BARDZO zły wybór, rozwalą kotu nerki i trzustkę.

Spróbuj jej podawać MACs Monoprotein konina albo Gussto Dzik - to sa mięsa niehodowlane więc nie sa napakowane antybiotykiem i innym syfem, moze to pomoże.
Dopóki nie dojdziesz co ją uczula - nie wejdziecie na BARFa.

U nas wyszło ze cały drób, wołowina i jagnięcina uczulaja kota, więc została mi konina, kangur i królik, albo koza - mięsa nie do zdobycia w dobrej cenie w spożywczym więc finalnie na barfa nie przeszliśmy ale alergię opanowaliśmy.
_________________
Matka Polka Kocieckowa
tak, moje kociecko jest najładniejsze, diluj z tym ;-)
 
 
Karlem 

Dołączyła: 07 Sie 2024
Posty: 5
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-08-15, 19:22   

Tak, teraz chodzimy do dermatologa były robione nawet badania zeskrobiny z wydrapanych ranek. Wszystko wychodzi dobrze. Krople przeciw pchla również dostała.
Od maja jadła tylko kurczaka to było nasze pierwsze podejście z jednym typem białka. Tak jak pisałam było dobrze przez prawie dwa miesiące i nagle znów się zaczęło. Wiemy że steryd jest ostatecznością ale ostatnio próbowaliśmy ją przetrzymać i wydrapala sobie dwa razy większa rane 😥
Wcześniej próbowaliśmy mokrych karm dla alergików. Ale efety zawsze byly takie same ze max po 3 tyg znow sie drapala.
Nie bardzo rozumieliśmy problem i podawaliśmy to co mówiła weterynarz. Szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o takich problemach więc uczymy się wszystkiego od podstaw. Niestety ciężko jest też znaleźć dobrego weterynarza który jest w stanie wszystko od podstaw wytłumaczyć. Sami powoli wdrażamy się w ten temat ale nie jest łatwo.
Dziękuję bardzo za podpowiedź z karma, zamówię i zobaczymy jakie będą efekty.
Mam jeszcze pytanie jak sobie radziłaś kiedy kot wydrapywal sobie ranki ? Podawałaś coś zamiast sterydów żeby zmniejszyć świąd u kotka ?
 
 
lyonessa 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 18 Maj 2024
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-08-15, 19:54   

Karlem napisał/a:
Mam jeszcze pytanie jak sobie radziłaś kiedy kot wydrapywal sobie ranki ? Podawałaś coś zamiast sterydów żeby zmniejszyć świąd u kotka ?


Bardzo polecam VFCC Hot Spot & Itch Relief spray - w składzie ma lidokainę [znieczulacz] hydrocortizon [łagodny miejscowy steryd przeciwalergiczny] proteiny ryżowe i alantoine [odnowa naskórka, nawilżenie] - drogi ale działa natychmiastowo, kupiłam w sklepie zoona, nigdzie indziej nie widziałam. No i dawka sterydu jest minimalna, działająca miejscowo.

albo szampon przeciwświadowy w piance Leniderm Spuma - w składzie Woda, mleczko z owsa, tenzydy amfoteryczne i niejonowe, diglukonian chlorheksydyny - czyli odkaża i nawilża.

Ja bym spróbowała zabrac kota do behawiorysty - to moze być na tle stresowym. Wtedy pomocne byłyby jakies suple lub leki uspokajające. możesz zacząć od Zylkene - jest bez recepty, to łagodne suple, zawieraja odpowiednik białek mleka kociej mamy, działają relaksująco na koty.
CBD tez wchodzi w grę.
Albo Feliway do kontaktu.

Jeśli alergia jest kontaktowa / środowiskowa - to najcześciej na roztocza - mozesz uparowac w domu dywany i kanapy i kocie legowiska.
Przy środowiskowej będziesz widziała pogorszenie w sezonie pylenia, czyli wiosna - lato.
Nasz od razu się wydrapuje jak pod blokiem trawe koszą. :/

Co do diety monoproteinowej - unikaj najpopularniejszych alergenów czyli kurczaka, łososia, krewetek i wołowiny.
Próbuj z koniną, królikiem, kangurem... niektóre koty dobrze reagują na indyka i kaczkę, bo te ptaki trudniej jest szprycowac w hodowli - często od tego padają.



Powodzenia!
_________________
Matka Polka Kocieckowa
tak, moje kociecko jest najładniejsze, diluj z tym ;-)
 
 
Karlem 

Dołączyła: 07 Sie 2024
Posty: 5
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-08-15, 20:57   

Super dziękuję bardzo za informację! Już szukam i zamawiam mam nadzieję że pomoże. Szkoda że weterynarze nie proponują środków mniej szkodliwych niż sterydy. Ostatni czas juz się załamałam że tylko jej szkodzę 🤦‍♀️

Właśnie przy ostatnim ataku świądu tez kosili u nas trawę pod blokiem i od razu pomyślałam ze może to też być powodem.

Kurcze nigdy się nie spotkałam z takim problemem u zwierząt, dlatego jest to dla mnie bardzo ciężki temat. Chciałabym jej pomóc ale naprawdę ciężko jest znaleźć jakieś sensowne rady 😥

Jeszcze raz dziękuję Ci bardzo za pomoc!
 
 
lyonessa 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 18 Maj 2024
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-08-15, 22:59   

Karlem napisał/a:
Właśnie przy ostatnim ataku świądu tez kosili u nas trawę pod blokiem i od razu pomyślałam ze może to też być powodem.


Możesz wtedy namoczyć ręcznik i wyżąć, i takim leciutko wilgotnym ją wytrzeć całą delikatnie żeby z niej te alergeny ściągnąć jak osiadły na futerku.
Ja swojego staram się nie wypuszczać jak wiem że będą kosili, ale przecież Administracja się nie tłumaczy i czasem niespodziewanie się pojawiają z kosiarkami...

Co do weterynarzy - ja unikam tych starej daty, mają małą wiedzę, niechętnie się dokształcają i sa wiecznie obrażeni na jakiekolwiek sugestie. Teraz mamy młoda panią doktor prosto po studiach, mega zaangażowaną, a jako że nasz kot jest pacjentem trudnym a częstym to bardzo się szkoliła w kierunku alergii żeby nam pomóc a jemu nie zaszkodzić.

Niestety steryd jest pchany kotom chętnie bo jest dla weterynarza łatwy i wizualnie daje efekty od razu więc właściciele są zadowoleni, bo "minęło jak ręką odjął" - oczywiście na chwilę, do kolejnego sterydu, bo steryd nie leczy alergii tylko maskuje objawy.

Obserwuj kicię, pilnuj diety mono, notuj objawy i pewnie dość szybko sama zaobserwujesz jakąś prawidłowość. Na razie z BARFem bym się na twoim miejscu wstrzymała bo barf jest trudny do skomponowania przy alergiach, zwłaszcza jak jeszcze nie wiesz co kota uczula.
Naszego np. uczula gliceryna i glicerol, a są one często składowymi suplementów w syropach... Jak mówiłam - trudny pacjent.
Obecnie karmienie puszkami naprawde nie jest złe i jest sporo dobrych firm. Jak już ustalisz na co kocia jest uczulona i opanujecie alergię to wtedy sobie dokładaj i myśl o Barfie :)
_________________
Matka Polka Kocieckowa
tak, moje kociecko jest najładniejsze, diluj z tym ;-)
 
 
panterzyca 
Ekspert


Barfuje od: 01.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Paź 2014
Posty: 329
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-08-17, 14:20   

Karlem, przyznaję, że oglądałam ten webinar dawno, ale uważałam go za wartościowy, więc może Tobie też coś da (tylko trzeba mieć konto na FB) https://www.facebook.com/...318304573473810

Do tego, co pisała lyonessa dodam tylko, że jeżeli chcesz robić dietę eliminacyjną na barfie, to takie suplementy jak kwasy omega-3, hemoglobina, drożdże i algi traktuj jak alergeny – każde źródło białka i każdy z tych supli wprowadzaj osobno co 12 tygodni.
_________________
Jeśli coś nie wyszło za pierwszym razem, to znaczy, że czas na drzemkę.
 
 
 
Karlem 

Dołączyła: 07 Sie 2024
Posty: 5
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-08-18, 09:58   

Panterzyca - dziękuję bardzo zaraz obejrze moze dowiem sie czegos nowego 🙂
Tak tak słyszałam dlatego przez te dwa miesiące dawałam tylko konieczne suplementy jedyny który dodałam to Omega 3 bo miałam problem z wypróżnianiem i słyszałam że to jej pomaga.

Zamówiłam teraz karmę MACs Monoprotein zobaczymy jaka będzie reakcja.

Niestety VFCC Hot Spot & Itch Relief spray jest niedostępny w sklepach internetowych przeszukałam wszystkie 🙁 czy macie może jeszcze jakiś inny sprawdziany produkt który załagodzi objawy swiadu żebym już nie dawała jej tych sterydów w sytuacji gdy wydrapuje sobie ranki ? 😥

Dziękuję za wszelkie rady !
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 661
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-08-18, 13:11   

Mojemu kocurkowi pomaga rywanol.Wlewam go w atomizer i psikam na ranki.Wprawdzie przez
moment mam zamiast białego,żółtego kocurka,ale najważniejsze,że mu pomaga.Po wyschnięciu
smaruję maścią nagietkową,taką najczystszą,bez żadnych zbędnych dodatków.
Natomiast z weterynaryjnych,szybko działających;Beaphar Wound maść oraz Chitopan żel.
 
 
Karlem 

Dołączyła: 07 Sie 2024
Posty: 5
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-08-18, 13:58   

Oki dziękuję spróbujemy z tymi maściami.

Dzisiaj 4 dzień bez sterydu dajemy jej MACs Monoprotein i znów się wydrapala w tym samym miejscu co dopiero się zagoiło. Ręce mi opadają z bezsilności..
Podobno rano kosili trawę w ogródku obok bloku może to jest powodem już sama nie wiem. 😥
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne